Do roka český penicilin? Možná až za 10 let. Co Válek neříká

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.10.2023 19:31 | Komentář

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pevně věří, že v průběhu příštího roku bude moci informovat premiéra, ministra obchodu a vládu o tom, že se během roku a půl v Česku spustí výroba penicilinu. „Jedna věc je vyrábět samotné účinné látky, druhá vyrábět z dodaných API tablety a třetí je pouze kompletace hotových tablet,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem. „Přesun vlastní kompletní výroby včetně výroby API je záležitost na šest až deset let,“ připomíná Zdeněk Blahuta, výkonný ředitel Asociace provozovatelů lékárenských sítí.

Do roka český penicilin? Možná až za 10 let. Co Válek neříká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Je těžké nevzpomenout si na barona Prášila či Rádio Jerevan, když čteme či slyšíme veřejné výstupy od ministra zdravotnictví Vlastimila Válka či z jeho resortu. Jeho výroky k nedostatku léčiv, s nímž se potýkají lékárny už víc než rok, se staly legendárními. Server Aktuálně.cz vybral ty nejkurióznější. Patří mezi ně Válkova slova z prosince 2022, jimiž reagoval na nedostatek dětského léku Nurofen: „Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání.“ V nasazeném trendu pokračoval v lednu letošního roku, kdy v lékárnách nebyly některé léky na horečky a antibiotika, takže ministr vyzýval lidi, aby nekupovali léky, pokud je nutně nepotřebují: „Pokud někdo skupuje léky, tak se může stát, že je v danou chvíli nedostane někdo, kdo je potřebuje.“

V únoru se pacientům, lékárníkům i lékařům za nedostatek léků omluvil. V březnu Válek připustil, že některých léků bude nedostatek do letních prázdnin. „Situace pořád není dobrá,“ uznal. V dubnu sliboval, že situace s léky by měla být stabilizována v první polovině května. V květnu stále chyběl penicilin a další antibiotika, ale ministr neztrácel optimismus: „Celková situace s antibiotiky by se měla zklidnit ve druhé polovině května se zlepšením počasí.“ V červnu si hodně sliboval od novely o léčivech, která by měla výrazně zvýšit odolnost českého lékového trhu proti výpadkům. Novela však Poslaneckou sněmovnou neprošla. V srpnu stále chyběl penicilin. Ministerstvo uvedlo, že čas na řešení je do října. Jeho šéf ujistil, že spotřeba bude během následující sezóny plně pokryta. Odmítl jakékoli pochybení, naopak opakovaně zdůraznil, že pro řešení situace udělal maximum.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Samozřejmě, že je nedostatek léků,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 17.10.2023 8:17:32
samozřejmě, že chybí kapacita lékařské péče, samozřejmě, že se rapidně pro české občany zhoršuje dostupnost léčení. Vláda ČR umožňuje ze dne na den statisícům Ukrajinců přístup k našemu penicilínu a ostatním lékům, k využívání našeho zdravotnictví. Vláda nechápe, že to zdravotnictví bylo vyvážené potřebou a kapacitou! Pokud ovšem vláda z něj vzala 14 miliard a naopak do něj vložila statisíce nových spotřebitelů, migrantů-Ukrajinců, nemůže to fungovat. To by se museli ti lékaři zbláznit a stejně to nelze zvládnout. A kde vymyslet nejednou léky pro nově příchozí statisícové zástupy Ukrajinců?? Navíc, Ukrajinci v rámci dovolených odváží léky pro příbuzné v armádě na Ukrajinu. Tohle takto nemůže fungovat.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…