Koaliční návrh zatím počítá se státními tajemníky, kteří by měli mít sedmileté funkční období. Navíc by mělo vzniknout generální ředitelství státní služby. Jeho šéf by mohl navrhovat polovinu členů do výběrové komise, která by státní tajemníky pro jednotlivé úřady vybírala. Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. Jsme jedinou zemí EU, která zákon o státní službě nemá.
Dienstbierovi jde hlavně o stabilizaci úřednického aparátu. A do takového superúřadu by se měli dostat jenom superúředníci. Požadavky na ně budou vysoké; minimálně se ministr zmínil o vysokoškolském vzdělání s mnohaletou praxí. „Uvažujeme i o právnickém vzdělání,“ dodal v ČT. Nejasná je ale stále nezávislost na vládě. Tu ministr vidí v pouze jednom funkčním období.
ODS návrh služebního zákona kritizuje. Podle předsedy strany Petra Fialy to podle dosud zveřejněných informací vypadá, že návrh zvýší byrokracii a zabrání tomu, aby ve státní správě pracovali zkušení a schopní odborníci.
Dienstbier v ČT reagoval, že celé ředitelství by mělo mít jen 30 úředníků. Navíc upozornil na to, že náklady na zavedení státní služby nebudou ani zlomkem toho, jaké škody byly způsobeny tím, jak neodborné prostředí máme dosud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno