Pozornost médií a opozičních politiků se už druhý den soustředí na údajný úkol, který měl prezident republiky zadat Bezpečnostní informační službě. Píšeme údajný, protože ho nikdo oficiálně nepotvrdil, což by se vzhledem k utajení nejspíš nestalo, ani pokud by tomu tak skutečně bylo. To nyní nechme stranou.
Podstatou celé věcí má být skutečnost, že podle zjištění Českého rozhlasu prezident Miloš Zeman zaúkoloval BIS, aby mu zpracovala seznam ruských zpravodajských důstojníků působících v České republice, jména jejich českých spolupracovníků, seznam vlivových a infiltračních operací a informace o praní špinavých peněz ruskou mafií v Čechách.
Civilní kontrarozvědka dosud dle dostupných zpráv na úkolu nepracuje a žádá o stanovisko sněmovní Stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS, jejíž člen Marek Benda z ODS již prohlásil, že Zemanův požadavek je za čarou, pokud je skutečně formulován tak, jak se objevil v éteru. Ve chvíli, kdyby šéf BIS na tyto požadavky prezidentovi odpověděl, bylo by to podle Bendy na rozpuštění BIS.
Údajný požadavek prezidenta republiky svorně kritizovali i představitelé dalších opozičních stran včetně TOP 09, Starostů a nezávislých, KDU-ČSL a Pirátů. Mírně kritický ve svém postoji byl i šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Radek Koten z SPD.
Nejde však o první případ, kdy se poslanecká komise bude podobným požadavkem vůči tajné službě zabývat. Obdobná situace tu byla před dvaceti lety, kdy BIS zaúkoloval tehdejší prezident Václav Havel, totožná komise ve Sněmovně se tím zabývala a Havel se tehdy vůči poslancům ostře vymezil a vzkázal, že jim do toho nic není.
Václav Havel tehdy dle zákonné pravomoci zaúkoloval BIS poté, co navštívil dva elitní policejní útvary a nabyl dojmu, že v České republice existují síly, které mají zájem na destabilizaci těchto dvou policejních složek a prezident Havel informaci o zadání tohoto úkolu zveřejnil. To se výrazně nelíbilo především poslancům zmiňované komise a rozhodli se tím zabývat.
Hlava státu na to reagovala dosti kriticky s tím, že sama komise pro kontrolu BIS překročila své pravomoce, když ho za zveřejnění úkolu kritizovala.
„Prezident zdůrazňuje, že komise nemá co posuzovat kroky prezidenta republiky, proto nebyla zřízena,“ tlumočil tehdy stanovisko Václava Havla jeho mluvčí Ladislav Špaček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
18.04.2023 Na dluh žít dlouhodobě nelze. Víme to všichni.....
Paní Pivoňko Vaňková, vědí to i politici (VY a spol.) ? A kolik daň poplatníků pracuje na jednoho politika ? Víte to?
Další články z rubriky
18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo
Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…
- 16:36 Po dopadu ruské mezikontinentální balistické střely hrozivý odhad: Jen test. Brzy test atomovky
- 12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce
- 10:21 Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování
- 17:08 Ivan Hoffman: Současný systém není demokratický. Proto je tak fatálně stabilní
- 4:44 Špiclování od bank. Ještě horší, než jste si mysleli. Rodina i příbuzní v hledáčku