Ve Spojených státech jsou stále blíž volby prezidenta a stále platí výrok soudu v Coloradu, že v tomto státě se Trump nemůže zúčastnit voleb, protože svým počínáním z ledna 2021, v době, kdy jeho stoupenci zaútočili na Kapitol, se podílel na ohrožení demokracie v USA. Soud v Coloradu se tady opřel o článek americké ústavy, podle kterého se o vedení země nesměli ucházet bývalí vojáci Konfederace.
Celá věc doputovala až k Nejvyššímu soudu USA, který si zatím vyslechl argumenty obou stran, ale prozatím nevynesl verdikt. Verdikt, v němž bude rozhodnuto, zda se republikánský favorit na úřad prezidenta Donald Trump vůbec smí ucházet o tento úřad.
Server televize CBS upozornil, že soudce John Roberts konstatoval, že smyslem 14. dodatku ústavy bylo omezit státní moc.
„Smyslem 14. dodatku bylo omezit státní moc,“ řekl Roberts. „Na druhou stranu rozšířil federální moc podle § 5 – Kongres má pravomoc ji prosazovat. Nebylo by to tedy to poslední místo, kde byste hledali oprávnění pro státy, včetně států Konfederace, prosazovat – implicitně oprávněně prosazovat proces prezidentských voleb? To se zdá být postoj, který je v rozporu s celou podstatou 14. dodatku a je velmi ahistorický.“
Jonathan Mitchell, texaský právník, který argumentoval jménem Trumpa, opakovaně prohlásil, že 6. ledna 2021 se Donald Trump v žádném případě neúčastnil povstání, což tvrdil soud v Coloradu.
„Pro povstání je třeba organizovaného, soustředěného úsilí svrhnout vládu Spojených států násilím,“ řekl. „Byla to vzpoura. Nebylo to povstání. Události byly hanebné, kriminální, násilné, všechny ty věci, ale nekvalifikovaly se jako povstání,“ zdůraznil Mitchell.
Trump je po prezidentských volbách v roce 2020 trestně stíhán za svou údajnou snahu podvrátit předání moci, není obviněn z porušení zákona o povstání. Bývalý prezident odmítl vinu ve čtyřech obviněních vznesených proti němu zvláštním právníkem Jackem Smithem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.