Dogma liberální demokracie. Nechte nás vládnout a my se o všechno postaráme, požadují elity. Ale polský rebel a odbojář se s nimi nemaže

22.07.2019 20:53 | Zprávy

Bronislav Wildstein: odbojář a autor, který zveřejnil seznamy polských spolupracovníků či agentů Státní bezpečnosti, (SB) je silně nespokojený se stavem Evropské unie, jejíž elity budují ve jménu liberální demokracie nový kolonialistický systém. Jak vidí novou polskou vládu? V čem vidí nebezpečí elit Evropské unie? Na tyto i další otázky odpověděl v rozhovoru posledního vydání Reflexu.

Dogma liberální demokracie. Nechte nás vládnout a my se o všechno postaráme, požadují elity. Ale polský rebel a odbojář se s nimi nemaže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Bronislav Wildstein hodnotí, že v Polsku probíhá politická změna, a to nejen v politice, ale i v myšlení samotných Poláků. „Prezidentské i parlamentní volby v roce 2015 vyhrála v současnosti vládnoucí strana Právo a spravedlnost a ukázaly se politické změny, které odrážejí i změnu myšlení Poláků,“ říká Wildstein. Dodává pak, že současná politická moc, a tedy i Poláci sami chtějí, aby Polsko a Poláci byli subjekty vnitřní, ale i zahraniční politiky.

Wildstein si myslí, že ještě dlouho po pádu komunistického státu byl stát samotný nepřítelem pro obyvatele. Soudí z toho, že až do roku 2015 se vládnoucí elity snažily o decentralizaci a maximální oslabení státu. Díky tomuto oslabení pak mohla být moc předána nepolitickým entitám. „To se projevilo především v ekonomice,“ dodává Wildstein.

Dále říká: „Postkomunistická moc ve střední a východní Evropě se chtěla připodobnit jiným Evropanům, kde už podobné excesy proběhly. Jenže neexistuje jeden Evropan. Finové jsou jiní než Portugalci, Němci se liší od Francouzů a Poláci od Čechů.“ Wildstein dodává, že hlavní heslo předchozích vlád bylo ve znění „Co nejrychleji vplynout do hlavního proudu evropské politiky.“ Poláci ani Češi však nebyli ti, kdo určovali hlavní proud unijní politiky a jediný výsledek byla rezignace na politiku a podřízení silnějšími.

Od roku 2015 však proběhl odklon od této rezignace na vlastní politiku. „Po volbách v roce 2015, kdy bylo jasné, že přicházejí změny, to, co zaskočilo bývalý establishment, jenž reagoval velmi ostře. Proto takzvaný polský Výbor na obranu demokracie vznikl hned druhý den po těch volbách, přitom nová vláda se ještě nechopila moci. To jen dokazuje má slova.“ Na otázku, kdo založil tento Výbor, pak Wildstein odpovídá, že to byly noviny Gazeta Wyborcza a další skupiny kolem bývalé moci. Samozřejmě oficiálně je nezávislý, ale jak je vidět, tak nezávislý rozhodně není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …