Dohodu mezi Hradem a církví mají svými podpisy stvrdit Zeman a Duka už příští týden

23.01.2016 12:38 | Zprávy

Dohodu o vydání dvou nemovitostí na Pražském hradě podepíšou prezident Miloš Zeman s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou pravděpodobně ve druhé polovině příštího týdne. Podle memoranda uzavřeného loni v létě by dohoda měla být uzavřena do konce ledna. Hrad už dříve uvedl, že avizovaný lednový termín podpisu dodrží. První tři dny příštího pracovního týdne je prezident na návštěvě Jihomoravského kraje, smlouva by tak měla být podepsána zřejmě v následujících dnech.

Dohodu mezi Hradem a církví mají svými podpisy stvrdit Zeman a Duka už příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dominik Duka

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že termín podpisu bude včas oznámen. Mluvčí Pražského arcibiskupství Aleš Pištora ČTK uvedl, že Duka se Zemanem se mají příští týden sejít. „Jestli se už dohoda podepíše, nevím,“ uvedl.

Jednání se táhla několik let

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu. Církev původně usilovala například o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval mimo jiné současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí.

Memorandum bylo podepsáno loni v létě

Loni v létě obě strany podepsaly memorandum, podle něhož církev dostane dvě nemovitosti a nároku na ostatní se vzdá. Metropolitní kapitule bude vydán soubor novogotických Mockerových domů, známých také jako Nové proboštství, a Náboženské matici klášter svatého Jiří, jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Svatojiřská bazilika ale zůstane v majetku státu.

Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou takovou podmínku nestanovuje. Podle kardinála Miloslava Vlka jsou podmínky memoranda protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

18:00 Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

Po rozhodnutí USA zmrazit financování velké části zahraniční pomoci se začínají ozývat hlasy, aby po…