Doležal varuje. EU může mít právo kontrolovat výsledky voleb

21.01.2012 14:59 | Zprávy

Vládní koalice si našla jiný konflikt. Církevní restituce vyměnila za spor o referendum, píše politolog Bohumil Doležal. Tentokrát to má ale jinou podobu. Rozhodnutí o referendu bude mít výrazný vliv na budoucí vztahy s Evropskou unií.

Doležal varuje. EU může mít právo kontrolovat výsledky voleb
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Původně sloužil spor ve vládní koalici o církevní restituce jako nástroj Věcí veřejných, jak si mohly jednoduše zajistit zpět hlasy od svých voličů. Nynějším problémem je, zda má být o přistoupení rozpočtové unii rozhodnuto referendem.

„Bylo předem zjevné, že politická linie TOP 09 je o hodně víc "proevropská" než linie ODS a že dojde k zásadnímu politickému střetnutí. Což se taky stalo. ODS je pro to, aby se o věci rozhodlo v referendu, TOP 09 proti. K zaujetí protikladných stanovisek vede obě strany shodné očekávání, že v referendu návrh neprojde,“ píše na serveru Lidovky.cz Bohumil Doležal.

Následně vysvětluje, proč má takové rozhodnutí velký vliv na zahraničněpolitickou budoucnost České republiky. „EU je v první řadě politický útvar, a pokud jde o kalkulování s tím, co nám dává a co nám bere, nedá se to vyjádřit jen v penězích. Jde o to, jakou relativně malým zemím, jako je ČR, poskytuje bezpečnost, a co za to chce,“ míní Doležal.

A srovnává Česko s Maďarskem, především pro podobnou rozlohu a počet obyvatel. „Evropská komise nyní problematizuje novou maďarskou ústavu (přesněji řečeno "Základní zákon") a navazující zákony ve třech ohledech: pokud jde o nezávislost Maďarské národní banky, Úřad na ochranu údajů a funkční období soudců. Pokud Maďarsko nevyhoví vzneseným námitkám, podá komise stížnost k Evropskému soudnímu dvoru,“ pokračuje politolog.

„Tady nejde o to, že by se někdo snažil Maďarsku kontrolovat rozpočet, nýbrž že se vedení Unie politickým i hospodářským nátlakem (jde taky o finanční půjčku, o niž Maďarsko požádalo), pokouší revidovat výsledky maďarských voleb,“ varuje. „Pokud se Unii formou precedentu dostane právo kontrolovat nejen státní rozpočty zemí, ale i výsledky voleb, stane se zejména pro své slabší členy krajně nebezpečnou,“ dodává Doležal.

„Teď jsou na paškále Maďaři, zítra to můžeme být my. A postoj Bruselu v téhle věci nemůže nemít vliv na to, jak se ČR postaví k smlouvě o rozpočtové unii. Něco podobného není ovšem přijatelné ani pro ODS, ani pro TOP 09,“ uzavírá politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…