Americký prezident Donald Trump se opět postaral o pozdvižení. Na květnovém sjezdu členů Národní střelecké asociace (NRA) v Dallasu vystoupil se svým projevem, za který sklidil na místě potlesk přítomných, následné reakce ze světa ale tak pozitivní nebyly. „Všichni si pamatujeme 130 mrtvých a obrovský počet lidí, kteří byli zraněni. Ti lidé byli brutálně zabiti malou skupinkou teroristů, jež měla zbraně a čas. Prásk! Pojď sem. Prásk! Pojď sem. Prásk! Pojď sem,“ pronesl mimo jiné Trump na adresu střelby v klubu Bataclan, kde zemřelo 130 civilistů poté, co několik teroristů začalo pálit do davu na rockovém koncertu.
Trump také zmínil striktní zbraňovou legislativu, která podle něj tyto problémy působí. „Nikdo v Paříži nemá zbraně, nikdo. Kdyby tam tehdy byl alespoň jeden ozbrojený zaměstnanec, nebo návštěvník, mohlo to dopadnout úplně jinak. Teroristé by pravděpodobně utekli, nebo byli zabiti,“ podotkl Trump. Stejně tak se opřel i do Británie, která má problém s útoky nožem. I tam by podle něj řešením bylo, aby více lidí mělo vlastní zbraně a mohli se tak bránit. Připomeňme událost z loňského prosince, kdy mladá žena v Ostravě zachránila dva cestující, které s lahví v ruce napadl agresor. Žena vytáhla legálně drženou pistoli a útočníka odehnala, za což si později vysloužila Medaili za statečnost od ředitele moravskoslezské policie.
Amerika je, co se do počtu držených zbraní týče, na prvním místě na světě. V průměru tam na každou osobu připadá jedna střelná zbraň. Mohou za to poměrně příznivé zbraňové zákony, kdy v mnoha státech stačí pro zbraň zajít doslova do supermarketu. V rámci Evropské unie se pyšní jednou z nejliberálnějších zbraňových legislativ Česká republika, naši občané mohou po složení zkoušek vlastnit zbraně například pro ochranu osob a majetku a mohou je dokonce skrytě nosit na veřejnosti. V létě loňského roku se tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pokoušel o novelu ústavního zákona, který by občanům ČR uděloval ústavní právo nosit zbraň a používat ji k ochraně státu. Tento zákon by tak byl nadřazen jakékoli evropské legislativě. Senát však Chovancův návrh zamítl.
V jiných evropských zemích ale situace tak příznivá není. Ve Francii je velmi obtížné zbraň nosit u sebe. Kupříkladu policisté mimo službu dostali toto právo až v prosinci 2015 právě v reakci na teroristické útoky. Toto právo se ale vztahuje pouze na dobu, kdy je v zemi vyhlášen výjimečný stav. Ten ve Francii trval od listopadu 2015 do listopadu 2017. V Británii je situace ještě složitější. 80 % policistů není ozbrojeno a civilní obyvatelé u sebe bez speciálního povolení nesmí mít žádnou zbraň, ani věc, která za zbraň může být považována, tedy např. baseballovou pálku, nůž, nebo jiné předměty. Za tyto prohřešky lze jít až do vězení. Britská policie je spolu s tou novozélandskou považována ze jediné neozbrojené policejní složky ve světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mak