Ochranný svaz autorský se od nového roku chystá zdražit některé poplatky až o padesát procent. „Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ objasnil rozhodnutí OSA předseda představenstva Roman Strejček.
Se zvyšováním poplatků nesouhlasí senátor Ivo Valenta, podle něhož není možné, aby o penězích, které povinně platí nejen pořadatelé koncertů, ale také obce a další poplatníci, rozhodoval neprůhledný spolek, za jaký Ochranný svaz autorský považuje. Senátor na nastalou situaci zareagoval před několika měsíci předložením pozměňovacího návrhu k novele autorského zákona, v němž kromě jiného navrhuje zřízení dozorového orgánu, který by hlídal výši autorských poplatků a způsob jejich vybírání a následné rozdělování mezi autory.
Ve svém úsilí „zkrotit“ Ochranný svaz autorský podnikl Valenta také řadu dalších kroků, naposledy na konci minulého týdne zorganizoval pracovní jednání na téma regulace kolektivních správců autorských děl. Protože poslanci nestihli projednat novelu autorského zákona, Valenta obrací svoji pozornost do Senátu, jak již avizoval v srpnu.
„Mám v Senátu připraven komplexní pozměňovací návrh, který by nastavil nová přísná pravidla pro fungování všech kolektivních správců autorských práv, a navíc zavedl dozorový orgán, který by nezávisle dohlížel nad transparentností tak, aby OSA neterorizovala poplatníky a zároveň neokrádala autory o zasloužené odměny za jejich autorská díla,“ uvedl senátor Valenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš