Jedním z lákadel před loňskými volbami do sněmovny bylo téma politického obsazování dozorčích rad státem ovládaných podniků. Sliby vrcholných politiků se však nenaplnily a namísto odbornosti se stále rozhoduje podle politického klíče. Praxe stranických trafik neskončila, a tak firmy kontrolují lidé, kteří do té doby neměli s daným oborem vůbec nic do činění.
„Mezi nejkřiklavější případy, kdy do dozorčí rady přišli lidé z jiného oboru a bez potřebné praxe, zcela jistě patří jmenování exministra zahraničí Jana Kohouta do kontrolního orgánu energetického kolosu ČEZ či angažmá exministra zdravotnictví Tomáše Julínka v Severočeských dolech," uvádí ve svém přehledu politických trafik časopis Týden.
Nejkřiklavěji působí Kohout a Julínek
Kohout, který loni v říjnu neúspěšně kandidoval do Senátu za ČSSD, usedl v ČEZ hned v listopadu. Za svou práci v dozorčí radě energetické skupiny, která se schází asi třináctkrát ročně, pobírá 52 500 korun měsíčně plus kapitálové životní pojištění, tantiémy, k dispozici má osobní automobil vyšší střední třídy Škoda Superb a mobilní telefon.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih