„Probíhající demografické změny jsou nepopiratelnou skutečností, která se týká Evropy i České republiky,“ uvedl Dobeš ve své řeči na konferenci v Senátu k zahájení Evropského roku aktivního stárnutí. Cílem Evropské unie má být dosažení 75 procentní zaměstnanosti u lidí mezi 20 a 64 lety.
„Jedná se o globální problém, se kterým se musí vyrovnat vlády všech zemí,“ upozornil člen Asociace univerzit třetího věku Pavel Máchal. Populace seniorů neustále narůstá a ve druhém čtvrtletí roku 2011 žilo na území České republiky 89 procent nepracujících důchodců starších šedesáti let.
„Právě celoživotní učení je důležitým předpokladem pro udržení znalostí a schopností stárnoucích osob a seniorů a je také jednou z podmínek pro aktivní a plodný život každého člověka,“ je přesvědčen Máchal.
Podle Boženy Mannové z ČVUT v Praze je nutné všem seniorům bez výjimky zajistit přístup k novým technologiím. Bez něj by se totiž snadno mohli dostat na okraj společnosti.
„Čeští senioři prokazují v poslední době značný zájem o informační technologie. Můžeme ho pozorovat z dat Českého statistického ústavu. V roce 2007 používalo počítač 34,3 procenta obyvatel starších 55 let, zatímco v roce 2009 to bylo o 15,2 procenta více,“ nastínila pozitivní vývoj Mannová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe