Drahá elektřina! Na Fialu se valí petice. Její autoři už v minulosti dokázali rozbouřit lid proti vládě

27.06.2022 20:59 | Zprávy

Současné fungování trhu s elektřinou je pro české spotřebitele značně nevýhodné, upozorňují v době extrémně vysokých cen energií někteří ekonomové a politici z řad opozice. Znepokojující situace dala také vznik Petice za zákaz vývozu levné elektřiny mimo Českou republiku a řešení energetické krize, kterou vytvořilo Hnutí PES, v době covidu známé pod názvem Chcípl PES. Zastropování cen některých energií by mělo být minimem.

Drahá elektřina! Na Fialu se valí petice. Její autoři už v minulosti dokázali rozbouřit lid proti vládě
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jakub Olbert

Petičníci, mezi nimiž je i dlouholetý podnikatel, majitel restaurace Šeberák a spoluzakladatel hnutí Chcípl PES Jakub Olbert, který je kandidátem do prezidentských voleb, žádají, aby vláda České republiky pod vedením Petra Fialy (ODS) začala zodpovědně a realisticky řešit problém zdražování energií a zmírnila dopady cen energií na občany i ekonomiku České republiky.

Konkrétně petice volá po zákazu vývozu levné české elektřiny mimo ČR. „Levná česká elektřina musí být prodávána napřímo českým občanům, nikoliv dodávána na evropskou burzu a odtud s výraznou přirážkou prodávána zpět do České republiky,“ stojí v petici.

Dále signatáři petice žádají odstoupení České republiky od systému emisních povolenek EU. Systém emisních povolenek podle autorů petice již dávno neplní svoji původní funkci, stal se nástrojem spekulantů a je jednou z hlavních příčin zdražování energií.

Autoři žádají také uzavření dlouhodobých kontraktů na nákup levného plynu přímo s jeho producenty. „V současné době ČR nakupuje plyn přes německé nebo jiné překupníky. Tito překupníci nakupují levný plyn přímo od producentů a s výrazným navýšením ceny jej prodávají do ČR,“ uvádějí.

Dále petičníci chtějí přechodné snížení DPH u elektřiny, plynu a pohonných hmot: „Žádáme snížení DPH u elektřiny, plynu a pohonných hmot, podobně jako k tomu přistoupily Polsko nebo Maďarsko.“ A regulaci ceny elektřiny pro všechny kategorie spotřebitelů. „Společnost ČEZ vyrábí téměř 3/4 z celkového objemu výroby elektřiny v Česku a vlastníkem ČEZ je ze 70 % český stát. Stát má v rukou řadu regulačních nástrojů jako zastropování cen elektřiny či zdanění zisků ČEZ. Místo toho ČEZ připravuje další zvýšení cen elektřiny,“ stojí v petici.

V současné energetické krizi v neposlední řadě autoři petice považují za nutné odstoupení od projektu Green Deal. Přehnaná podpora obnovitelných zdrojů je podle nich jednou z hlavních příčin současných cen energií. Green Deal bude tento trend dále prohlubovat a jeho realizace povede k devastujícím dopadům na ekonomiku a životní úroveň obyvatel Evropy a České republiky.

„Místo reálných řešení zatím vláda Petra Fialy občanům ČR nabízela pouze ideologické fráze a ‚záplaty‘ ve formě jednorázových finančních příspěvků. To je ale pouze částečné, krátkodobé a velmi omezené řešení. Vysoké ceny energií se výrazně podílejí na snižování konkurenceschopnosti českých výrobců, růstu inflace a prohlubování chudoby českých občanů.

Touto peticí žádáme vládu, aby začala účinně a neodkladně jednat v zájmu nás, občanů České republiky, nikoliv v zájmu úzkých zájmových skupin,“ vyzývá petiční výbor.

Problematice se v rozhovoru pro CNN Prim NEWS věnovala také ekonomka Ilona Švihlíková. „Měli bychom využít toho, že jsme čistí vývozci elektřiny, v téhle pozici každý není. A je absurdní, abychom proháněli ceny přes ty světové,“ upozorňovala.

 

 

Podle jejích slov potřebujeme najít nástroje, abychom oddělili světové ceny od těch domácích. „Já bych šla po těch příčinách, ve chvíli, kdy ty možnosti máme, můžeme se minimálně inspirovat u jiných zemí, které to uspěšně dělají. Zrovna dnes Francie oznámila, že bude prodlužovat svůj tarifní štít, tzn. zastropování některých energetických cen. Francie má velmi silný vliv státu na trh s elektřinou, podobně jako je tomu v České republice,“ zmínila ekonomka, co minimálně by se dalo udělat. „A výmluva na minoritní akcionáře asi nebude úplně relevantní,“ dodala.

Vláda Petra Fialy zatím připravila scénář, jak pomoci odběratelům elektřiny a plynu zvládnout vysoké ceny energií. Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezónu vyhradí 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard, uvedl Síkela po jednání vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …