Šošić v rozhovoru pro pořad Svobodný trh ekonomky Hany Lipovské poznamenal, že byla inflace v Chorvatsku v uplynulém roce „o něco vyšší“ než ve zbytku eurozóny a pohybovala se kolem 8 procent. Za tímto rozdílem dle něj stojí zejména sektor služeb a především růst cen v hotelech a restauracích. „V uplynulém roce jsme byli svědky růstu cen v sektoru služeb zejména v hotelích a restauracích. Právě to je největší faktor inflace v Chorvatsku. Ostatní ceny se pohybovaly víceméně v souladu s tím, co vidíme v eurozóně,“ poznamenal s tím, že se zvyšovaly také ceny potravin.
Zatímco byla celková inflace na osmiprocentní výši, v hotelích a restauracích se mělo zdražit meziročně až o 17 procent. „Jaké jsou pro to důvody? Zaprvé tu máme konvergenci a cenová hladina potravin a služeb je stále dost pod průměrem eurozóny. Takže s tím, jak se bude zvyšovat naše příjmová úroveň, budeme svědky postupného dohánění průměrné úrovně v eurozóně. Je to tedy normální proces, který se však v uplynulém roce zrychlil,“ shrnul hlavní ekonom chorvatské centrální banky.
Vliv na růst cen dle něj mohlo mít také to, že země v loňském roce zažila velmi dobrou sezónu. „Chorvatsko zaznamenalo ze všech evropských zemí největší oživení příjezdů turistů a jejich výdajů. Byl to rekordní rok, který překonal o čtvrtinu i rok 2019. Lidé na začátku léta, kteří pracují v tomto sektoru, viděli, že je taková obrovská poptávka,“ poukázal, proč si hoteliéři a restauratéři mohli dovolit zdražit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.