Není to tak dávno, co čeští spotřebitelé podléhali málem panice z údajného nedostatku másla. Když jste cestovali tramvají, často jste mohli zachytit hovor dvou postarších dam, které v listopadu 2017 raději zakoupily osm kostek másla a daly ho do mrazáku, aby měly dost na pečení cukroví. A pak také pro strýčka příhodu, protože kdoví, kdy zase bude másla víc. Dnes jsou regály s máslem v obchodech plné.
Dnes byste mohli zachytit podobné hovory, avšak o bramborách. Čeští zemědělci hlásí, že jim české brambory docházejí a Česká republika už je pro letošek závislá na dovozu brambor ze zahraničí. České brambory došly kvůli suchu. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha k tomu pro Českou televizi dodal, že brambory jsou náročné také na práci, do které se ledaskomu nechce a věnuje pozornost raději méně náročným plodinám. I to je důvod, proč je českých brambor tak málo.
„Jako možné budoucí řešení vidí Pýcha například to, že Češi budou ve větším poptávat české brambory u obchodníků a ti pak budou ochotni zaplatit zemědělcům vyšší cenu. To je bude motivovat k dlouhodobé produkci. Připomněl, že samotní zemědělci loni dodávali do distribučního řetězce v Česku brambory na úrovni čtyř korun za kilogram, a nyní – tam, kde ještě brambory jsou – za sedm korun,“ uvedla ČT.
Tomáš Maier z katedry ekonomiky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity doporučil zemědělcům, aby spojovali své síly. Jen tak prý budou moct čelit síle obchodních řetězců. „Dodal také, že cenové trendy udávají u potravin světové burzy. A cena českých zemědělců je o 5 až 20 procent nižší, než jsou průměrné evropské ceny,“ uvedla ČT.
Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) k tomu dodala, že současná vláda se snaží zemědělcům pomoct, ale nemůže ze dne na den napravit to, „co se tady předchozích třicet let záměrně likvidovalo“. Češi podle poslankyně až příliš hledí především na cenu a kupují polské či německé brambory, které jsou dotované a tím pádem levnější. Bylo by prý tedy načase regulovat ceny potravin v obchodních řetězcích zákonem.
Místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Radek Holomčík (Piráti) hovořil podobně, když poznamenal, že český stát v minulosti přispíval k likvidaci mlékárenské i masné produkce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp