Server Kyiv Post upozornil na slova šéfa ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanova, podle něhož se ukrajinská komanda snažila třikrát osvobodit Záporožskou jadernou elektrárnu, největší jadernou elektrárnu v Evropě. K prvnímu z těchto pokusů podle Budanova došlo v srpnu 2022, tedy 6 měsíců po začátku války. Speciální jednotky však při tomto pokusu neuspěly. Další dva pokusy souvisely s překročením řeky Dněpr na člunech, ale ani tyto dva pokusy se nevydařily.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE již nějaký čas varuje, že nelze zaručit, že v oblasti elektrárny nic nehrozí.
Z Ruska mezitím zaznívá, že možná nastává čas odstoupit od dohody o zákazu testů jaderných zbraní. Tento krok se chystá projednat ruský parlament.
„Poté, co Kreml minulý týden řekl, že Rusko by mohlo zvážit odvolání ratifikace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), dnes se sejde rada ruské Dumy, aby projednala právě tuto záležitost,“ napsal k tématu server britského listu The Guardian.
Odvoláním ratifikace chce Moskva podle USA zvýšit tlak na Washington a jeho spojence, aby zastavili dodávky zbraní a další pomoc Ukrajině.
Ačkoli USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly, od roku 1992 dodržují moratorium na zkušební výbuchy jaderných zbraní, od kterého prý neplánují upustit.
I v této napjaté situaci pokračuje ukrajinská protiofenziva u Bachmutu a v západní části Záporožské oblasti. „Ruské a ukrajinské zdroje uvedly, že zhoršující se povětrnostní podmínky mají dopad na ruské i ukrajinské operace v celé oblasti. … Mluvčí ukrajinské východní skupiny sil, kapitán Ilja Jevlaš, zopakoval, že špatné počasí může ovlivnit operace dronů a letectva, ale že počasí ukrajinskou protiofenzivu nezastaví, uvedl washingtonský Institut pro studium války.
ISW tvrdí, že ruské síly nadále posilují své pozice u Robotyne na jihu Ukrajiny, aby na sebe navázaly co nejvíce ukrajinských sil a s definitivní platností. Podle ruských proválečných blogerů provádí ruská armáda taktické operace s cílem získat u Robotyne zpět dříve ztracené pozice. Ukrajinská těžká technika se prý kvůli těmto útokům dostává do problémů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.