Dříve se to odehrávalo na ulici a v hospodách, dnes na internetu, říká k radikalizaci lidí publicista

06.04.2016 21:21 | Zprávy

„To, co se dřív dělo na ulici a po hospodách, dnes můžeme sledovat on-line a nonstop,“ uvedl v rozhovoru pro Reflex.cz jeden z nejpronikavějších expertů na internetovou komunikaci, Ján Simkanič.

Dříve se to odehrávalo na ulici a v hospodách, dnes na internetu, říká k radikalizaci lidí publicista
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Simkanič se nedomnívá, že by nás obklopovala neviditelná informační zeď 24 x 7. „Zeď je pevná a neprostupná, zatímco tok informací je stále chaotičtější, neuspořádanější, narušuje ho stále více zdrojů a taky lze mnohem snadněji najít lepší či horší alternativu,“ uvedl Simkanič. Dodává však, že ve veřejném prostoru dochází vlivem nových komunikačních a informačních prostředků k proměně komunikace. 

Vnímá také názorovou pestrost, snadnější prosazení výklenkových aktivit, ale i větší zvulgárnění, podléhání prvosignálním impulzům a těžkou rozlišitelnost důvěryhodnosti zdrojů.

Původní text ZDE.

K tomu, zda mají sociální sítě vliv na radikalizaci společnosti, nechtěl udělat nějaký jednoznačný závěr. „Jak víme z historie, revoluce a války se děly i bez sociálních sítí, takže vždy lze skončit u toho, že jsou jen jiným prostředkem k vyjádření reálných pocitů, jevů či situací, nikoliv jejich příčinou. To, co se dřív dělo na ulici či po hospodách, dnes zkrátka můžeme sledovat on-line a nonstop,“ konstatuje. A dodává, že se objevují studie, které docházejí k závěru, že negativní a šokující informace mají tendenci se po sociálních sítích šířit rychleji než ty pozitivní a uklidňující. 

Bizarnostem se podle něj stále více pak věnují média a jejich vliv tak zesilují, místo aby jej tlumila. „Podle mě je to jedno z jejich největších selhání,“ dodal.

Závěrem rozhovoru se věnoval také diskusním fórům a nárůstu nenávistných projevů. „Vzorek diskutujících v diskusních fórech určitě není reprezentativní, přesto svůj význam má a nelze ho podceňovat – už proto, že je schopen dalšími zdroji a mediálními prostředníky nabalovat další pozornost. Problém je, když si společnost začne myslet, že o reprezentativní obrázek skutečně jde, a když se mu začne přizpůsobovat v míře větší než nutné – což se dnes do značné míry děje, tím se však politika dostává zpátky na ulici,“ uzavřel s tím, že řada západních médií pracuje s diskusními příspěvky svých uživatelů mnohem důkladněji než čeští vydavatelé. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…