Drsná zpráva české armádě: K Afghánistánu se vyjádřil Jaroslav Plesl

25.10.2018 11:17 | Zprávy

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se na svém facebookovém profilu vyjádřil k účasti české armády na zahraniční misi v Afghánistánu. V diskuzi se pak střetl se synem expremiéra Petra Nečase Ondřejem.

Drsná zpráva české armádě: K Afghánistánu se vyjádřil Jaroslav Plesl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

„Při vší úctě k české armádě, v Afghánistánu se to vyhrát nedá. Odejdeme dříve, nebo odejdeme později, ale odejdeme. Jako odešli Sověti. To, co tam děláme, je z pohledu Afghánců stejná okupace, jako když nás okupovali Sověti a říkali tomu bratrská pomoc. Afghánci nedokážou vybudovat demokracii západního střihu, jako se nikdy nemohli stát další svazovou republikou. Je to jako si myslet, že Saúdská Arábie nebo Pákistán mohou být spolehlivými spojenci západu,“ napsal zostra Plesl.

„Odejdeme dříve, nebo odejdeme později, ale odejdeme. Tahle prognóza je Afghánistán naruby, 100% jistota úspěchu!“ napsal se symbolem srdce v reakci Nečas. „Jiný ani nedělám. Ale ty jsi dost chytrej na to, abys věděl, co říkám. To, že to ironizuješ, je jen důkaz, jak je ti nepříjemný to přijmout. Za deset let už budeš mluvit stejně,“ poznamenal Plesl.

„Nevím, co si myslíš, že je mi nepříjemné přijmout, samozřejmě, že v Afghoši se nedá mluvit o nějakým vítězství, ale dlouhodobým umění možnýho. Jen mi při tvý inteligenci přijde dost slabý to přirovnávat k sovětský okupaci ČSSR, sám nesnášíš laciný historický paralely a teď tohle? A mluvit v roce 2018 o nějaký snaze o demokracii západního střihu – tohle už všichni vzdali, jde prostě o to, aby se svejma sračkama dokázali místní plus mínus vypořádat sami a z AFG se nestal zase pionýrskej tábor pro džihádisty z celýho světa (resp. další pionýrskej tábor po Libyi, Sýrii). Je nevkusný mluvit o tom teď – sorry, ale seš trochu jak Zao, roky mlčíš, a pak, když to tam schytáme, začneš troubit ústup bez toho, abys řekl, co je teda alternativa,“ pustil se pak do Plesla ještě Nečas. 

„Roky mlčíš. To stačí,“ zakončil s úsměvem Plesl.

Celou diskuzi vyvolal před pár dny svým prohlášením exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Situace se zhoršuje, nevede ke stabilizaci, bude na to třeba reagovat," uvedl. Považuje za chybu, že aliance vůbec v Afghánistánu působí. "Stálo nás to biliony dolarů a důsledky jsou vesměs negativní," prohlásil. Česká republika i NATO by podle něj měly hledat cestu ven a zvážit odchod. "Jsme spojenci, držíme basu, nemůžeme jednat sami, dohodu je třeba hledat společně," řekl Zaorálek.

A i přestože se exministr dočkal za svá slova ohledně stažení vojáků z Afghánistánu kritiky, pustil si pusu na špacír ještě jednou. Svůj názor zopakoval i na svém facebookovém profilu.

„V Afghánistánu jsme se ocitli v bažině a měli bychom hledat cestu ven. Říkám to asi 15 let a jako příklad cituji svá slova z roku 2008: ‚Afghánistán se stává stále problematičtějším místem, nad nímž vojenské jednotky ztrácejí kontrolu. Cíl a smysl afghánské mise už není zcela jasný‘,“ zopakoval Zaorálek. 

„Chci vést debatu, zda ve světě, ve kterém přibývá různých bezpečnostních hrozeb, máme soustředit své síly na vyvážení západní demokracie do země, která o to nestojí a vnímá nás čím dál víc jako okupanty. Do příštího hlasování o zahraničních misích máme dostatek času o tom jednat s našimi spojenci. Smrt každého našeho vojáka je tragédie a neseme za ni odpovědnost,“ poznamenal Zaorálek. Jeho slova byla mimo jiné reakcí na další smrt českého vojáka na zahraniční misi.

„Luboši, nechtěj abych Ti připoměl, že jsi byl 4 roky ministrem zahraničí a ohledně Afghánistánu jsi mohl udělat spoustu věcí! Troubit nyní populisticky na jednostranný odchod je trochu, abych použil slova klasika, ‚falešné a prázdné‘!“ sdělil Zaorálkovi následně v diskusi bývalý europoslanec Libor Rouček.

„Naši vojáci pro mne nejsou ani žoldáci, ani okupanti. Na zahraniční misi odjeli na rozkaz své demokratické vlády a s mandátem demokraticky zvoleného Parlamentu. Stydím se za výroky svého bývalého kolegy a exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka,“ podotkl pro změnu exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Kritický k misi v Afghánistánu pak Zaorálek byl i v rozhovoru pro deníkn.cz.

„Afghánský režim je vnímaný jako korupční. Jsme tam vnímáni jako okupanti, kteří drží u moci malou slupku zkorumpovaných politiků. Je někdo ochoten přijmout tento obraz reality? A do toho tam posíláme vojáky a tvrdíme, že tam bojují za naši svobodu a proti terorismu. Je to efektivní boj proti terorismu? Já tvrdím, že není. A nechci každý týden poslouchat, že jsou tam další a další mrtví,“ zmínil Zaorálek s tím, že sami se stáhnout nemůžeme, je nutné nalézt dialog v Alianci. Podle jeho názoru bylo naprosto fatální a tragické rozhodnutí takto do Afghánistánu vstoupit. Nyní je, jak říká, nutné hledat způsob a strategii, jak se z toho dostat ven.

Původní text ZDE

„Chce se mi zvracet,“ zní legendární věta generála z filmových Černých baronů, kterou pronese při inspekci důstojnického sboru. V 50. letech, za ministra obrany Alexeje Čepičky. Podobnou věc napsal nyní, v roce 2018, brigádní generál Karel Řehka právě o Zaorálkovi. Nejenže se mu chce zvracet, ale dokonce se za něj stydí. 

„Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než pan Zaorálek...“ začal svůj text zástupce velitele multinárodní divize NATO v Polsku, generál Karel Řehka. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…