Držím se pravidla vyjednávačů FBI... Bizár kolem referenda v Jáchymově sílí

12.02.2024 18:10 | Zprávy

Na konci ledna ParlamentníListy.cz psaly o ostrých sporech, které se odehrávají v podkrušnohorském Jáchymově kvůli referendu, které má zvrátit již uzavřené dohody o výstavbě apartmánových domů pod sjezdovkami na Klínovci. Projekt, který má být realizován zcela mimo obec, je částí místních politiků odmítán.

Držím se pravidla vyjednávačů FBI... Bizár kolem referenda v Jáchymově sílí
Foto: Screen Youtube
Popisek: Michal Baláž ještě jako starosta Jáchymova

Hlavním inspirátorem referenda byl bývalý starosta města Michal Baláž, kterého podobné referendum vyneslo do čela obce. Odvolán byl vloni v říjnu, když se proti němu po pouhém roce úřadování postavila i jeho místostarostka Lada Baranek Lapinová.

„Vyhlásit referendum na základě pocitů a dojmů je prostě špatně,“ píše nyní před hlasováním spoluobčanům. Bývalý starosta se podle ní vůbec nesnažil s developerem vyjednávat o podmínkách výstavby. „Současná pracovní skupina pod vedením Františka Holého dokázala za jediné setkání mnohem více než za celý přechozí rok. Díky tomu se ukazuje, že referendum bylo uspěchaným krokem,“ vysvětluje.

Baláž a jeho političtí spojenci za to na ni vytrvale útočí a vyzývají ji k rezignaci.

Někteří místní obyvatelé ale také upozorňují, že pan Baláž bojuje proti výstavbě apartmánů na nevyužívaném brownfieldu za městem, zatímco vstřícně přihlíží ke kompletní přestavbě historicky cenné budovy Tabačky, kterou chce jiný developer provádět přímo v centru města. Tento dvojí metr je podle mnohých veden spíše osobní pomstou než zájmy obce.

Pan bývalý starosta Baláž komentoval i první text ParlamentníchListů.cz, i když v něm dostal největší prostor k vyjádření.

Text označil za „snůšku lží“, přičemž rozporoval pouze informaci o vlivu starosty sousedního Božího Daru Jana Horníka, který byl v okrese současně dlouholetým senátorem. Pan Baláž poukazoval na „nonsenc“, že v přípravném výboru referenda z roku 2021 nikdo z Božího Daru nebyl, protože tam podle zákona mohou být pouze občané obce, kde se referendum koná.

V tom má Mgr. et Mgr. Baláž bezesporu pravdu, jenže si popletl výbor přípravný a výbor petiční. Lidé z Božího Daru figurovali v petičním výboru podpisové akce, která vedla k referendu, čímž celá kalvárie jáchymovské „občanské války“ začala. Starosta Božího Daru jejich aktivitu oficiálně podpořil.

Referendum následně skutečně organizoval výbor přípravný, ve kterém podle zákona o místním referendu 22/2004 Sb. musejí figurovat minimálně tři osoby oprávněné v referendu hlasovat.

Že vše bylo rozpoutáno v kanceláři pana Horníka, je bohužel smutným faktem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…