„Kdo to zaplatí,“ táže se Lipold, podle kterého to rozhodně nebude ČEZ, ale daňový poplatník. „Nedovedu si představit, že by ČEZ vyhlásil, že bude stavět jadernou elektrárnu, a podařilo se mu to, aniž by do toho Česká republika nějakým způsobem vstupovala,“ cituje Lipold středeční slova šéfa společnost Daniela Beneše poslancům, za kterými samozřejmě vidí finanční vstup státu jako takového. „Buď bude ČEZ splácet investorům půjčku, a kde na to vezme, hádejte dvakrát. Nebo, v druhém případě, stát půjčku polostátní firmě nějakým způsobem odepíše,“ uvažuje Lipold.
Jsme proslulí předražováním malých staveb a pustíme se do atomové elektrárny
Podle komentátora určitě nezapadne ani tzv. královská varianta, kterou v případě Temelína nabízela firma Rosatom Overseas. Tou je stoprocentní financování celé investice. „Američané slibovali 40 až 50 procent. Dostavbu maďarské elektrárny Paks má Rusko financovat z osmdesáti procent,“ píše a vysvětluje, že to neznamená, že elektrárny Rusové nebo někdo jiný zaplatí, ale jen seženou peníze. „Tedy opět půjčka čekající na splátky,“ přemýšlí.
Celý text si můžete přečíst ZDE.
„Země, proslulá chronickým předražováním i podstatně menších staveb jako jsou tunely a dálnice, se pouští do atomových elektráren,“ diví se Lipold, podle kterého je 150 miliard za blok optimistických. „Když už se vláda rozhodla pro jadernou cestu, bychom si pořádně držet peněženky,“ věští komentátor špatnou budoucnost především následujícím generacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd