Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Lidé, kteří nastupují do penze, mívají díky vyšší mzdě také vyšší důchody. Ty se pravidelně valorizují. Výdaje tedy postupně rostou. Loni dosáhly 9,9 procenta HDP. V roce 2011 to bylo 9,6 procenta. Na přelomu tisíciletí se podíl pohyboval kolem osmi procent. Po vzniku samostatného Česka v roce 1993 se na penze vydalo 6,7 procenta HDP.
Výdaje rostou, ale poměr důchodu ke mzdě se snižuje
I když výdaje rostou, Česko do důchodů posílá méně než jiné státy EU. Průměr podle Eurostatu v roce 2009 dosahoval něco přes 12,5 procenta HDP. Největší důchodové výdaje měly Itálie a Rakousko, kde podíl činil víc než 15 procent. Menší než v ČR byl pak v Estonsku, Bulharsku, na Slovensku, v Lotyšsku, na Kypru a v Irsku.
Zatímco výdaje rostou, poměr důchodu ke mzdě se snižuje. V roce 1993 dostávali důchodci 47 procent hrubé mzdy a 60,1 procenta mzdy čisté. Loni to bylo 41,6 procenta hrubé a 54,1 procenta čisté mzdy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk