Důchody – je to složitější. Česko je na tom hůř než zbytek. A to ještě nepřijalo euro...

29.01.2024 13:10 | Monitoring

Tvrzení, že má mít většina českých důchodců dosti porovnatelnou životní úroveň jako v době, kdy chodili do práce, kterými se mělo argumentovat při loňském snížení mimořádné valorizace vládou, je podle ekonoma Lukáše Kovandy nutné zasadit do mezinárodního srovnání. Z toho totiž vyplývá, že je náhradový poměr průměrně vydělávajícího pracovníka v Česku pod průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). A argumenty o vysokém zadlužení? Ekonom připomenul, že jakmile jde o euro, tak o nich podstatná část české vlády mlčí.

Důchody – je to složitější. Česko je na tom hůř než zbytek. A to ještě nepřijalo euro...
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Verdikt Ústavního soudu, že při vládním snížení valorizace penzí ve stavu legislativní nouze nedošlo k porušení ústavního pořádku, opět zažehl téma nutnosti samotného vládního kroku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí hájí a k situaci seniorů u nás uvedl, že při pohledu na srovnání s dalšími státy „rozhodně nevycházíme vůbec špatně“.

Ministr také seniory opakovaně vyzýval k „mezigenerační solidaritě“ a argumentoval tím, že je situace mnohých lidí „výrazně složitější než situace důchodců, kterým doposud byly jejich důchody o inflaci plně valorizovány“, a objevovala se rovněž argumentace hájící vládní krok s tím, že je v Česku vysoký podíl starobní penze k pracovnímu výdělku.

Takovýmto tvrzením však oponuje ekonom Lukáš Kovanda a upozorňuje, že nástup do penze a ukončení pracovní činnosti v Česku neznamená, že by se důchodci bez jiných úspor mohli těšit na odpočinek ve srovnatelných podmínkách, jaké měli, když chodili do práce.

Náhradový poměr v ČR, tedy rozdíl příjmu za ekonomicky aktivního života a státního starobního důchodu, totiž v Česku není ani zdaleka tak růžový, aby se většina seniorů měla v důchodu totožně jako v dobách, kdy pracovali, a jak Kovanda upozornil, náhradový poměr průměrně vydělávajícího pracovníka je v Česku ve skutečnosti pod průměrem zemí OECD. Ekonom navíc míní, že by v takové situaci zůstal navíc, i pokud by ke snížení mimořádné valorizace nedošlo.

„Například Portugalsko nebo Nizozemsko vykazují průměrný čistý náhradový poměr takřka stoprocentní. Portugalští nebo nizozemští důchodci tak v průměru berou takřka ty samé peníze, které si domů ve mzdě nosili, když ještě pracovali,“ upozornil ekonom.

V této otázce má být navíc vláda značně rozpolcená, jelikož na jednu stranu argumentuje hrozbou dalšího růstu zadlužení Česka, ale zároveň z téměř všech koaličních stran vyjma ODS zaznívají hlasy po co nejrychlejším přijetí eura, které bychom sdíleli i se zeměmi, kde se na zadlužení příliš nehledí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nic nového..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 29.01.2024 14:16:25
Vládnoucí pakáž lže, i když mlčí. To nám méně bystří voliči nasadili pěknou veš do kožichu.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

8:05 Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

Falešné nevládní organizace se ocitly v hledáčku Elona Muska, šéfa Úřadu pro efektivitu vlády DOGE. …