Praha 25. října (ČTK) - Kardinál Dominik Duka ukončil své členství v Českém svazu bojovníků za svobodu. ČTK to dnes řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Duka tak učinil dopisem předsedovi svazu Jaroslavu Vodičkovi. Důvody nesdělil, podle médií se tak stalo nejspíš kvůli tomu, že svaz udělil své vyznamenání komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi.
„Pan kardinál ukončil své pozastavené členství v Českém svazu bojovníků za svobodu,“ uvedl Zeman.
Svaz udělil pamětní medaili Ondráčkovi za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se akcí svazu. Udělení medaile s nápisem Za vlast a za svobodu vyvolalo minulý týden pozornost vzhledem k tomu, že se Ondráček před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti demonstrantům.
„Dali jsme panu poslanci Ondráčkovi ocenění za to, že se zúčastňuje našich akcí a že z vlastních prostředků financuje částečné opravy pomníků z období první a druhé světové války,“ řekl Vodička Deníku N. Dodal, že ocenění se týká Ondráčkovy současné, nikoliv předlistopadové činnosti. „Za druhé je to poslanec a za další osoba, která nebyla odsouzena,“ řekl serveru předseda ČSBS. Ondráček podle něj měl jako člen pohotovostního pluku povinnost plnit rozkazy.
Už v březnu letošního roku poděkoval Duka na Twitteru těm, kteří demonstrovali proti zvolení Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Děkuji všem spoluobčanům, kteří dokázali vyjít do ulic, nemlčí a řekli: dost!“ napsal tehdy. Po čtyřech dnech Ondráček na předsednictví rezignoval.
Na udělení medaile Ondráčkovi už reagoval například předseda horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD). ČSBS měl 26. října udělovat v Senátu ocenění umělcům a osobnostem veřejného života, Štěch se ale rozhodl akci zrušit. „Vzhledem k tomu, jak se vyvinula situace kolem svazu, jak předali ocenění poslanci Ondráčkovi a nebyli to schopni okomentovat, tak není dobré, aby byl Senát s tímto vedením svazu spojován, alespoň co se týče mé osoby,“ řekl předseda Senátu Deníku N.
Ondráček jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989.
Poslancem za KSČM je Ondráček od roku 2013. Do povědomí se dostal mimo jiné návrhem zařadit do trestního zákoníku paragraf trestající hanobení prezidenta republiky vězením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp