Dukovany: Rusové dají nejlepší nabídku, bojí se politik TOP 09. A bude zle

04.04.2021 20:14 | Zprávy

Europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer má za to, že ruský Rosatom je projektu na dostavbu Dukovan stále blíž. Demokratická opozice sice opakovaně upozorňuje, že Rusko má být na doporučení tajných služeb z tohoto projektu vyřazeno, ale s tímto požadavkem se podle Niedermayera může dostat do nebezpečné pasti, ze které nenajde cestu ven.

Dukovany: Rusové dají nejlepší nabídku, bojí se politik TOP 09. A bude zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) má pocit, že vláda Andreje Babiše (ANO) kráčí vstříc Ruské federaci a chystá se tamnímu Rosatomu přiklepnout výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.  

„Možnost, že stavba mnohasetmiliardového, riskantního a strategického projektu bude probíhat alespoň do jisté míry v ruské režii, je stále blíž. Nikoliv kvůli neuvěřitelné šarádě ministra Havlíčka s otazníkem/nedotazníkem (možná že šlo jen o chytrý plán, jak odvést na chvíli pozornost od vládní pandemické katastrofy). Myslím, že hlavní riziko tkví v tom, že většina opozice i veřejnosti ve vládním dukovanském projektu vidí jen jedno riziko: a to čínské a ruské. A mnoho lidí očekává, že vlády ‚západních demokracií‘ na vládu naši přitlačí, aby zakázku ‚Rusku nebo Číně‘ nedala. A ono to nemusí fungovat,“ varoval Niedermayer. 

Europoslanec se obává, že francouzská společnost EDF bude přednostně řešit své dosud nedokončené projekty a případně svou celkovou restrukturalizaci v době, kdy se jedná o budoucnosti v její domovské Francii. Velké pochybnosti má také o americké společnosti Westinghouse, která už prakticky zbankrotovala.

Pokud už by někomu věřil, že někdo projekt výstavby nového jaderného bloku dokončí, je to jihokorejská firma KHNP. Jenže ta dosud v EU žádný blok nevybudovala.

„A je více než zjevné, že zdejší podmínky jsou jiné než třeba v arabských zemích, kde je firma úspěšná. Navíc KHNP podvazuje rozhodnutí domácí vlády jádro dále nerozvíjet,“ upozornil Niedermayer.

Pokud jde o ruský Rosatom, Niedermayer nepochybuje, že firma připraví na povel Kremlu nejvýhodnější nabídku na dostavbu Dukovan. Otázkou je, zda ji bude také schopný naplnit. Europoslanec si tím není jistý. Francie a Rusko by nakonec mohly lobbovat právě za přidělení zakázky Rosatomu s tím, že formálně vznikne konsorcium firem, na kterém se přiživí i francouzské a americké firmy.

„Problém bude mít ale česká opoziční politika, která možná v té době bude u moci. Její hlavní strategie ‚ne Rusku, ano spojencům‘ bude vůči rusko-spojeneckému konsorciu bezradná. A bude mít jen dvě možné, špatné, možnosti: projekt pohřbít, čímž se postaví proti vůli většiny veřejnosti, kterou právě postoje většiny politiků ubezpečily, že jádro je správné a nutné, anebo ho nepohřbít a sledovat, jak se z konsorcia vylíhne, po vzoru ruských matrjošek, nakonec Rusko a Rosatom,“ napsal Niedermayer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…