Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) má pocit, že vláda Andreje Babiše (ANO) kráčí vstříc Ruské federaci a chystá se tamnímu Rosatomu přiklepnout výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
„Možnost, že stavba mnohasetmiliardového, riskantního a strategického projektu bude probíhat alespoň do jisté míry v ruské režii, je stále blíž. Nikoliv kvůli neuvěřitelné šarádě ministra Havlíčka s otazníkem/nedotazníkem (možná že šlo jen o chytrý plán, jak odvést na chvíli pozornost od vládní pandemické katastrofy). Myslím, že hlavní riziko tkví v tom, že většina opozice i veřejnosti ve vládním dukovanském projektu vidí jen jedno riziko: a to čínské a ruské. A mnoho lidí očekává, že vlády ‚západních demokracií‘ na vládu naši přitlačí, aby zakázku ‚Rusku nebo Číně‘ nedala. A ono to nemusí fungovat,“ varoval Niedermayer.
- Celý komentář naleznete zde.
Europoslanec se obává, že francouzská společnost EDF bude přednostně řešit své dosud nedokončené projekty a případně svou celkovou restrukturalizaci v době, kdy se jedná o budoucnosti v její domovské Francii. Velké pochybnosti má také o americké společnosti Westinghouse, která už prakticky zbankrotovala.
Pokud už by někomu věřil, že někdo projekt výstavby nového jaderného bloku dokončí, je to jihokorejská firma KHNP. Jenže ta dosud v EU žádný blok nevybudovala.
„A je více než zjevné, že zdejší podmínky jsou jiné než třeba v arabských zemích, kde je firma úspěšná. Navíc KHNP podvazuje rozhodnutí domácí vlády jádro dále nerozvíjet,“ upozornil Niedermayer.
Pokud jde o ruský Rosatom, Niedermayer nepochybuje, že firma připraví na povel Kremlu nejvýhodnější nabídku na dostavbu Dukovan. Otázkou je, zda ji bude také schopný naplnit. Europoslanec si tím není jistý. Francie a Rusko by nakonec mohly lobbovat právě za přidělení zakázky Rosatomu s tím, že formálně vznikne konsorcium firem, na kterém se přiživí i francouzské a americké firmy.
„Problém bude mít ale česká opoziční politika, která možná v té době bude u moci. Její hlavní strategie ‚ne Rusku, ano spojencům‘ bude vůči rusko-spojeneckému konsorciu bezradná. A bude mít jen dvě možné, špatné, možnosti: projekt pohřbít, čímž se postaví proti vůli většiny veřejnosti, kterou právě postoje většiny politiků ubezpečily, že jádro je správné a nutné, anebo ho nepohřbít a sledovat, jak se z konsorcia vylíhne, po vzoru ruských matrjošek, nakonec Rusko a Rosatom,“ napsal Niedermayer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp