Těžba vzbuzuje reálné obavy o ztrátu pitné vody, pokles podzemních vod, zvýšení hluku a prašnosti, popřípadě z otřesů a sedání terénu zejména v Libereckém kraji.
Ministr Brabec se dnes shodl s polskými členy vlády, že se věc nebude řešit soudní cestou, ale dohodou. Situace se řeší už celých pět let, až nyní však Brabec věří, že je to začátek nějaké vážné dohody. „Dnes jsou totiž Poláci v úplně jiné situaci, než byli předtím,“ uvedl ministr životního prostředí.
„Dnes tu totiž už existuje rozhodnutí Evropského soudního dvora a předběžné opatření, které rozhodlo o okamžitém zákazu těžby. To v podstatě polskou stranu katapultovalo k úplně jinému přístupu k jednání,“ věří, že je velká šance, aby se věci daly do pobybu.
Česká republika totiž požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem.
„Kdyby se k tomu Poláci takto postavili před čtyřmi roky, nemusel by nastat tento skandál i na polské politické scéně, protože tam je skutečně problém. Berou to tam jako selhání polské vlády. Opozice jí vyčítá, že se nedokázala s Českou republikou dohodnout mírově,“ sdělil Brabec po jednání s polskými členy vlády.
„Není normální, že se sousedé, kteří mezi sebou mají jinak dobré vztahy, žalují. Byl to pro nás krajní prostředek a nešlo to už řešit jinak,“ uvedl ministr. „Jsem přesvědčen, že je to poprvé, kdy Polsko bere situaci velmi vážně,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab