Dvacet Iráčanů z Německa se vrátí do ČR. Potvrdil to ministr Chovanec

04.07.2016 18:26 | Zprávy

Do Česka se má z Německa vrátit 20 z 25 iráckých křesťanů, kteří se v tuzemsku vzdali azylu a odjeli do Spolkové republiky. V tiskové zprávě to dnes oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku, píše ČTK.

Dvacet Iráčanů z Německa se vrátí do ČR. Potvrdil to ministr Chovanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné. „V případě, že se tyto osoby vrátí, převezme je Policie ČR a jako nelegální uprchlíky je umístí do detenčního zařízení,“ uvedl Chovanec.

Kdy však budou vráceni, zatím není jasné. Saské ministerstvo vnitra, které za navrácení uprchlíků zodpovídá, ČTK sdělilo, že musí nejprve dostat podklady o ukončení řízení od Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Úřad také musí českému ministerstvu vnitra návrat Iráčanů nahlásit minimálně sedm dní dopředu, což se zatím nestalo.

Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se ale 25 z nich vydalo z Okrouhlíku u Jihlavy do Německa, kde požádali o azyl. Žádost ale odmítly německé úřady, které skupinu chtěly vrátit do ČR. Uprchlíci se bránili žalobou a žádostí o předběžné opatření.

Odjezd uprchlíků měl v ČR vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců

Německý soud v rozhodnutí ze 23. června, o němž byli v mezidobí Iráčané informováni, stanovil, že za azylové řízení je ve vztahu ke skupině zodpovědná výhradně Česká republika, která Iráčanům udělila víza. Německé úřady proto podle soudu postupovaly správně, když žádost skupiny o azyl ve Spolkové republice odmítly. Žádost o předběžné opatření má soud za neodůvodněnou, navrácení Iráčanů tak už nic nebrání.

Odjezd uprchlíků měl v ČR vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců z míst postižených válkou. Počátkem dubna odletěla zpět do vlasti také osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově. Pasy si od českých úřadů vyzvedlo i dalších 16 Iráčanů, také oni se původně vypravili do Německa. Nakonec ale odletěli zpět do Iráku. Vláda začátkem dubna program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila.

Nadační fond Generace 21 přivezl do ČR celkem 89 křesťanských uprchlíků. V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a v Moravskoslezském kraji. Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…