"Sněmovna takové zařízení nepotřebuje," svěřila MF Dnes šéfka sněmovny Miroslava Němcová. S levnou dovolenou pro poslance chce rázně skoncovat. Buď se střediska prodají, nebo budou pro zákonodárce zavedeny reálné tržní ceny. Ti totiž v současnosti platí za jeden den v Lipnici s plnou penzí jen 241 korun.
"Sněmovna je v některých věcech takový socialistický moloch a ta poslanecká ubytovna k tomu patří," souhlasí se svou kolegyní také místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová. "Poslanecký plat není tak nízký, aby si poslanci nemohli dovolit platit běžné ceny," dodává.
Luxus za kačku
V ceně 241 korun je luxusní ubytování v hotelu, kam se běžný člověk nedostane. Nechybí bazén, ani kurty. Řízek s bramborovým salátem pořídíte za 70 korun a kávu za osm. Daňový poplatníci na provoz hotelu zaplatí ročně čtyři miliony korun.
"Tohleto nemáme zapotřebí. Rekreace za takové ceny určitě neprospívá pověsti poslanců ve společnosti," ohrazuje se Němcová.
Vlček zdražoval o 32 korun
"V prodeji komplexu by neměl být žádný problém," přitakává Klasnová s rýpnutím, ať si to novináři zapíší. "Kdybych pak byla jako Vlček a říkala, že se s tím furt nedá nic dělat."
Politička naráží na bývalého šéfa sněmovny, který o likvidaci poslaneckých výhod jen mluvil a jeho vrcholný výkon bylo zdražení pobytu o 32 korun.
Poslanci se svého levného luxusu nechtějí vzdát
Mnozí oslovení poslanci reagovali bohulibě. Prý by jim zdražování nevadilo. Někteří ale odmítli věc komentovat. Třeba jako komunista Josef Šenfeld, který se v Lipnici právě rekreuje a užívá si nohejbal s politickými konkurenty.
Někteří prý navíc za svou reakreaci zde vůbec nemůžou. "Já do Lipnice jezdím vždycky na týden kvůli ploténce. Dá se tam dobře plavat," vymlouvá se socialista Jaroslav Krákora na zdraví.
A víte co? Zrušit všechny výhody
Klasnová by navíc zašla ještě dál než jen k Lipnici a Harrachovu. "Do budoucna by chtělo něco udělat i s příliš nízkými cenami v poslaneckém bufetu," poznamenala.
Zda nové jednání o poslaneckých výhodách skončí jako všechny předchozí - tedy nijak, se teprve uvidí. O prodeji luxusních objektů rozhodne na radu poslanecké komise kancelář sněmovny, kterou vede Petr Kynštetr.
Čtěte také:
První Nečasova zahraniční cesta: Slovensko
Foto: Ondřej Leinert
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par