„My jsme tak trochu zpyšněli u nárůstu životní úrovně. Za druhé, chceme číst jen to, co se nám líbí, abychom se ujistili, že nejsme tak špatní, a to vede k tomu, že spolu lidé nemluví,“ řekl Dzurinda.
Dürr konstatoval, že od německého předsednictví lze očekávat posun v otázce nové soudržnosti. „Měli bychom si uvědomit, že soudržnost společnosti musí najít nový normál – a nedělit Evropu na sever a jih nebo dělení mezi západem a východem. To klíčové je teď dosáhnout jednoty a nové soudržnosti. Ten úspěch německého předsednictví může být zejména v dohodnutí kompromisu evropské obnovy – toho nového finančního rámce,“ uvedl Dürr.
Podotkl, že EU bude muset dořešit brexit, ale také otázky migrační a azylové politiky.
Dzurinda konstatoval, že tato očekávání se mohou naplnit, protože prim hraje znovu německo-francouzská osa, zatímco notně zadlužení Italové či Španělé momentálně mlčí, což dává naději, že by se mohlo podařit uzavřít nějakou dohodu.
„Angela Merkelová je teď velmi politicky motivovaná. Ona zanechala v německé i v evropské politice hlubokou brázdu, teď odchází a bude za sebou chtít nechat velké dědictví,“ zdůraznil Dzurinda.
Dürr dal bývalému slovenskému premiérovi za pravdu. Podle jeho názoru může EU hrát důležitou roli v obnovování multilaterálních vazeb, a stejně tak sázet na jistou míru spolupráce s Čínou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp