EU má plán. Nahradit ruský plyn zelenými enegiemi. Do pěti let. Cena 19 bilionů korun

09.05.2023 16:25 | On-line

Evropská unie má v plánu nahradit ruský plyn do roku 2028 ekologickými alternativami. Podle studie Oxford Sustainable Finance Group by to ale vyžadovalo obrovské investice a pokud státy EU politicky nepodpoří zelené technologie, je takový cíl nedosažitelný. Celkově budou podle expertů potřeba investice vyšší než 800 miliard eur (cca 19 bilionů korun).

EU má plán. Nahradit ruský plyn zelenými enegiemi. Do pěti let. Cena 19 bilionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely - ilustrační foto

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 navrhla EU plán, podle něhož by měla nahradit veškerý dovoz fosilní energie z Ruska. Od té doby dovoz ruského plynu výrazně poklesl, ale velká část byla nahrazena drahými alternativami s vysokou uhlíkovou stopou, což Evropě přináší vysoké účty a znečišťující zdroje energie.

„Dovoz plynu z Ruska do EU již klesl o tři čtvrtiny oproti úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu,“ uvedl Lauri Myllyvirta, vedoucí analytik Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší. „Velká část tohoto plynu však byla nahrazena dovozem z jiných zemí, což činí dodávky energie do unie zranitelnými vůči budoucím geopolitickým a dodavatelským šokům a nadále podporuje změnu klimatu,“ dodal Lauri Myllyvirta podle informací serveru Euractiv.com.

Evropská unie proto má v plánu nahradit do roku 2028 veškeré chybějící ruské dodávky zelenými alternativami. To je podle studie Oxford Sustainable Finance Group sice možné a pro Evropu výhodné, ale bude to vyžadovat značné investice a změnu národních politik.

Úplného nahrazení předválečné úrovně dovozu ruského plynu zelenými alternativami v příštích pěti letech by podle analýzy pomohlo Evropě dosáhnout cílů v oblasti klimatu, zlepšit energetickou bezpečnost a pomoci průmyslu EU. Experti ale upozorňují, že pokud Evropa nezavede „správné hnací síly“, je to nedosažitelné.

„Je zcela možné nahradit ruský zemní plyn zelenými technologiemi do roku 2028,“ uvádí se ve zprávě, ale „bude to vyžadovat příznivější politické prostředí, včetně rychlejšího povolování elektřiny z obnovitelných zdrojů, diverzifikovaných a bezpečných dodavatelských řetězců, rozsáhlého přizpůsobení zařízení povětrnostním podmínkám a podpůrného dotačního a finančního ekosystému“.

„Naším klíčovým zjištěním je, že vlády jednotlivých zemí musejí urychleně změnit svoji zelenou politiku, aby bylo možné v příštích pěti letech nahradit ruský plyn v elektroenergetice a teplárenství a současně dosáhnout druhého cíle, kterým je energetická bezpečnost a zmírnění dopadů změny klimatu,“ dodává se v dokumentu.

Podle analýzy se musejí evropští politici v zájmu přechodu na ekologické alternativy zaměřit na čtyři klíčové oblasti. „Zaprvé je třeba zajistit veřejné a soukromé financování, aby se dosáhlo masivního rozšíření obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel. To zahrnuje vytvoření podpůrného dotačního a finančního prostředí pro zelené technologie a také další politická opatření, jako jsou opatření na podporu zavádění střešních solárních panelů,“ uvádí analytici.

Celkově bude podle zprávy potřeba investovat 811 miliard eur, do budoucna ale státy ušetří za drahý nákup zemního plynu. „Nahrazení zemního plynu větrnou a solární energií eliminuje potřebu platit za plyn v budoucnu,“ řekl Gireesh Shrimali, spoluautor zprávy a vedoucí výzkumu financování transformace v Oxford Sustainable Finance Group.

„Odstraněním závislosti na dovozu fosilního paliva s nestálými cenami a dodávkami může EU zmírnit obavy o energetickou bezpečnost, řešit krizi životních nákladů prostřednictvím nákladů na energii a pokročit ve svých cílech dosáhnout nulových emisí v rámci řešení klimatické krize,“ dodal.

Vedle masivní finanční podpory musejí politici také zajistit, aby Evropa měla kvalifikované pracovníky, které potřebuje k instalaci a údržbě ekologických technologií. Podle analýzy se Evropa musí zabývat také bezpečností svých dodavatelských řetězců. Rostou například obavy, že EU je příliš závislá na zemích, jako je Čína, pokud jde o materiály pro obnovitelné technologie, jako je lithium a vzácné zeminy, což činí blok zranitelným vůči přerušení dodávek.

V neposlední řadě je třeba urychlit povolovací řízení v Evropě a zlepšit její elektrické sítě, aby bylo možné pojmout požadovaný nárůst zelené energie. Mnoho projektů obnovitelných zdrojů se zaseklo v povolovacích procesech, zatímco jiné jsou omezovány kvůli nedostatečné kapacitě sítě.

Laurence Tubiana, generální ředitelka Evropské klimatické nadace, v reakci na zprávu vyzvala největší evropské dovozce plynu, Německo, Itálii a Francii, aby „využili levné, bezpečné a čisté obnovitelné energie pro své občany a zároveň tím podkopali válečné úsilí Ruska“.

„Tato analýza zdůrazňuje, že obnovitelné zdroje a energetická účinnost nejsou vzdáleným snem, ale okamžitou ekonomickou, energeticky bezpečnou a etickou cestou od drahého ruského plynu,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…