Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 navrhla EU plán, podle něhož by měla nahradit veškerý dovoz fosilní energie z Ruska. Od té doby dovoz ruského plynu výrazně poklesl, ale velká část byla nahrazena drahými alternativami s vysokou uhlíkovou stopou, což Evropě přináší vysoké účty a znečišťující zdroje energie.
„Dovoz plynu z Ruska do EU již klesl o tři čtvrtiny oproti úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu,“ uvedl Lauri Myllyvirta, vedoucí analytik Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší. „Velká část tohoto plynu však byla nahrazena dovozem z jiných zemí, což činí dodávky energie do unie zranitelnými vůči budoucím geopolitickým a dodavatelským šokům a nadále podporuje změnu klimatu,“ dodal Lauri Myllyvirta podle informací serveru Euractiv.com.
Evropská unie proto má v plánu nahradit do roku 2028 veškeré chybějící ruské dodávky zelenými alternativami. To je podle studie Oxford Sustainable Finance Group sice možné a pro Evropu výhodné, ale bude to vyžadovat značné investice a změnu národních politik.
Úplného nahrazení předválečné úrovně dovozu ruského plynu zelenými alternativami v příštích pěti letech by podle analýzy pomohlo Evropě dosáhnout cílů v oblasti klimatu, zlepšit energetickou bezpečnost a pomoci průmyslu EU. Experti ale upozorňují, že pokud Evropa nezavede „správné hnací síly“, je to nedosažitelné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma