EU se opravdu rozpadne, začal drkotat zuby nejvyšší muž Bruselu. A dějí se věci

16.02.2016 10:14 | Zprávy

Předseda Evropské rady Donald Tusk tvrdí, že riziko rozpadu Evropské unie je velmi reálné. Především v souvislosti s požadavky Velké Británie, jež jejich splněním podmiňuje své setrvání v Evropské unii. Společná jednání vyvrcholí pozítří na společném summitu v Bruselu. Tusk dnes také dorazí do Prahy, aby se seznámil s postoji V4.

EU se opravdu rozpadne, začal drkotat zuby nejvyšší muž Bruselu. A dějí se věci
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

„Toto je rozhodující moment. Je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat argumentům druhé strany více než jen těm svým. Je zcela normální, že mohou v jisté fázi nastat ve společně diskusi obtíže. Měli bychom ale pamatovat na to, že riziko rozpadu EU je bohužel velmi reálné. Musíme postupovat opatrně, protože, co se jednou rozdělí, už nelze dát dohromady,“ varoval Tusk několik desítek hodin před klíčovým summitem Evropské unie, jehož hlavním tématem bude vyřešit požadavky Velké Británie, za kterých hodlá setrvat v EU.

Britský deník zmiňuje také jednání států V4 ve složení Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika, které včera proběhlo v Praze. Jeho účastníci se vedle postoje k migrační krizi zabývali také právě jednáními mezi Velkou Británií a EU. Tusk by měl dnes dorazit do Prahy a seznámit se s postoji představitelů středoevropské „čtyřky“ osobně. Jak The Guardian poznamenává, hlavní rozpory mezi Londýnem a Bruselem panují nad návrhem premiéra Davida Camerona razantně snížit sociální dávky určené pro pracovníky přicházející na britský pracovní trh.

Celý text v angličtině je ZDE.

Premiér Cameron navrhuje, aby v budoucnu neměli pracovníci přicházející do Velké Británie nárok na sociální výhody pro období prvních čtyř let. Zástupci V4 dle britského deníku tyto návrhy akceptují pouze v případě, že se budou týkat pouze Velké Británie a nerozšíří se do dalších zemí západní Evropy. Nejsložitější jednání se očekávají zejména v souvislosti s avizovaným snižováním přídavků na děti, které nově příchozí na britský pracovní trh zanechávají ve svých mateřských zemích. Premiér podle informací The Guardian v tomto bodě nakonec ustoupí, aby mohlo být dosaženo finálního kompromisu.

V pátek by měl také britský premiér jednat na zasedání kabinetu o zrušení „kolektivní zodpovědnosti ministrů vlády“. V praxi to znamená, že by ti členové vlády, kteří se kloní k vystoupení z EU, mohli případnou dohodu s Bruselem odmítnout. Referendum by se mohlo konat již na konci června, ale pevné datum ještě nebylo oznámeno. Cameron dal nicméně najevo, že budou euroskeptičtí ministři při vedení kampaně do jisté míry omezeni. Požaduje po nich dle svých slov např., aby nevedli kampaň proti EU v „agresivním tónu“. Samotný Cameron bude již o nadcházejícím víkendu agitovat pro setrvání v EU, ale v Konzervativní straně nad tímto tématem shoda rozhodně nepanuje.

Dnes ráno se Cameron v rámci pokračujících jednání setká v Bruselu s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a s několika dalšími europoslanci, kteří byli k těmto jednáním delegováni Evropským parlamentem. Oproti původnímu plánu se nakonec Cameron nesetká s lídrem euroskeptické UKIP Nigelem Faragem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…