EU vytváří pojistky proti Turecku, prozradil Sobotkův Prouza

19.05.2016 19:23 | Zprávy

Evropská unie připravuje záchrannou brzdu pro bezvízový styk se třetími zeměmi. Takzvaný suspenzivní mechanismus by umožnil jednotlivým členským zemím rychle zastavit bezvízový styk se zeměmi mimo EU v případě, že by se cítily ohrožené nelegální migrací nebo zhoršenou bezpečnostní situací.

EU vytváří pojistky proti Turecku, prozradil Sobotkův Prouza
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Novou legislativu, která brzdu zavádí, projednají na své páteční schůzce ministři vnitra EU. Podle zdrojů ČTK obeznámených s vývojem jednání většina zemí tuto pojistku podpoří. Důvodem pro zastavení bezvízového styku mohou být podle návrhu nizozemského předsednictví například problémy související s nelegální migrací nebo zhoršená bezpečnostní situace. Členské státy by mohly zatáhnout za záchrannou brzdu také v případě, že třetí země nebude spolupracovat při zpětném přebírání osob, které jsou na území EU nelegálně.

Omezení bezvízového styku umožňuje už současná legislativa. Cílem nové úpravy je celý proces urychlit. „Mělo by to celé být rychlejší a flexibilnější,“ potvrdil ČTK státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Pojistka, kterou navrhuje nizozemské předsednictví

Načasování změny bezprostředně souvisí s jednáním mezi EU a Tureckem o uvolnění vízového styku. Osmadvacítka ho Ankaře slíbila v dohodě o navracení migrantů z Řecka. Podmínila jej ale splněním dlouhého seznamu požadavků. „Platí, že liberalizace víz nenastane, pokud Turci nesplní všechny podmínky včetně protiteroristických zákonů,“ uvedl Prouza.

V obdobném duchu se vyjadřují i další čeští i evropští politici. Evropský parlament dokonce vyloučil to, že by jednání o bezvízovém styku začala, aniž by Ankara vypořádala všech 72 kritických bodů.

Pojistka, kterou navrhuje nizozemské předsednictví, by podle diplomatických zdrojů mohla představitele unijních zemí uchlácholit. „Mohlo by to zafungovat jako určité uklidnění, že pokud by vše neprobíhalo, jak má, bude možné ten nepříznivý vývoj zastavit,“ řekl ČTK obeznámený zdroj. I kdyby suspenzivní mechanismus prošel, což je velmi pravděpodobné, nebude to však znamenat výrazné ústupky vůči Ankaře. „Zejména Evropský parlament se v tom vyjádřil jasně, a ten už funguje dosti nezávisle na mínění vlád,“ uvedl diplomat.

Podle původního plánu mělo být Turecko na seznamu zemí s bezvízovým stykem do konce června. Dnes už se mluví o tom, že uvolnění víz nastane až na podzim.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýn, cenzura. Marek Vašut tvrdě. Prý záleží na USA

16:44 Foltýn, cenzura. Marek Vašut tvrdě. Prý záleží na USA

Herec Marek Vašut se s tím zase jednou nepáral. Když už poskytuje rozhovor, činí tak se zkušeností m…