EXKLUZIVNĚ Získali jsme zásadní dokument. Jiří Kajínek byl spolupracovníkem komunistické vězeňské služby

26.05.2017 13:21 | Zprávy

Názory na propuštění doživotního vězně Jiřího Kajínka se různí. Někteří lidé ho adorují, jiní k jeho verzi, jak se do vězení na doživotí dostal, přistupují mnohem opatrněji. V minulosti omilostněného a většinovou společností adorovaného vězně jsou ale dvě věci, které by rozhodně neměly zapadnout. A to, že byl ještě před svým odsouzením za vraždu podnikatele a jeho bodyguarda zadržen s doslova arzenálem zbraní. A také to, že byl před rokem 1989 veden jako spolupracovník vězeňské služby. Lidově řečeno vězeňský informátor.

EXKLUZIVNĚ Získali jsme zásadní dokument. Jiří Kajínek byl spolupracovníkem komunistické vězeňské služby
Foto: Repro foto TV Prima
Popisek: Jiří Kajínek během rozhovoru pro TV Prima

„Dne 8. února 1994 byl Kajínek zadržen v Hostýnské ulici v Praze 10 v okamžiku, kdy z bytu, ve kterém v té době přebýval, nakládal do luxusního mercedesu stojícího před domem tři samopaly, osm pistolí, brokovnici a bezmála 10 000 nábojů. Zajištěna byla i zbraň zákeřná – pistole s tlumičem. Díky rychlému zásahu policie nestačil Kajínek použít neustále připravenou a nabitou zbraň. Kromě toho byly v bytě zajištěny starožitné předměty neznámého původu,“ dá se nalézt zpráva v historických análech.

Podle některých neoficiálních informací policisté u Kajínka našli i izraelský samopal UZI, jehož cena se tehdy na černém trhu šplhala ke sto tisícům. Tolik tedy ke Kajínkovu vztahu ke zbraním.

Kajínek byl v minulosti častým hostem nápravných zařízení, jak sám přiznává, vlastně nic neumí. Dnes ale vychází najevo, že měl spolupracovat s komunistickými bachaři.

V archivu bezpečnostních složek se totiž nalézá karta se dvěma záznamy o spolupracovníkovi Kajínkovi, s jedním z Liberce a druhým z Plzně. Kajínek měl být podle této karty tajným spolupracovníkem – agentem. Totalitní Sbor nápravné výchovy rád do vězeňských cel k zájmovým vězňům instaloval podobné spolupracovníky, aby vytěžil maximum z toho, co na sebe většinou psychicky zlomení lidé ve vězeňském minisoukromí prozradí. Spolupracovník pak předával informace dál a většinou byly využity proti takto rozmluvenému zájmovému objektu. O tomto typu spolupráce Jiří Kajínek ještě nikdy nemluvil.

Kvůli Kajínkovi se v médiích a na sociálních sítích strhla přestřelka mezi historikem Ústavu pro studium totalitních režimů Petrem Blažkem a Archivem bezpečnostních složek. Blažek toto expozé shrnul: „Agenturní spis VB ke Kajínkovi byl podle ABS skartován. A spis o jeho spolupráci z vězení se naopak dochoval. Shrňme to tedy. Nechám stranou velmi arogantní prohlášení ABS – k JK byl skutečně veden agenturní spis VB a skutečně spolupracoval s OVO, o čemž svědčí dochovaný spis – jistě ho ABS zpřístupní, abychom věděli období a rozsah spolupráce.

Agenturní spis VB byl, jak bylo řečeno, zničen, není tedy možné z jeho obsahu vyvrátit, že JK nespolupracoval. ABS se zde opírá o jednu větu ze směrnice (hovoří se v ní přitom o nasazení agentury). To je vše, co k tomu mohu nyní napsat. Věřím, že vedení ABS bude po zkušenosti z této kauzy lépe vážit svá slova. Stejně jako novináři z Týdne a Lidových novin, kteří mne navíc nekontaktovali. Bohužel i v připojeném článku jsou hlouposti v nadpisu – Kajínek nebyl nikdy členem tajné služby.“

ParlamentníListy.cz proto nyní důkaz o Kajínkově spolupráci s bachaři zveřejňují. Rozhodně tím netvrdíme, že je Kajínek neprávem omilostněný vrah.

V jeho příběhu zůstává řada bílých či nevysvětlených míst. A je na soudech, aby případ skutečně dotáhly do konce. Pokud tedy zájem o skutečnou verzi případu Jiřího Kajínka ještě přetrvává. Role policistů v něm, ale i postup vyšetřovatelů, kteří nevyhodnotili všechny důkazy a některé odmítli, totiž dodnes budí rozpaky a pochybnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…