EXKLUZIVNÍ ukázky. Poslanec ANO Patrik Nacher sepsal knihu, která vyvolá hlasitý křik

06.05.2018 14:42 | Zprávy

Už za několik dnů na Světě knihy představí Patrik Nacher a nakladatelství Olympia vcelku netrpělivě očekávaný titul "Šílenosti doby korektní". Jak o ní její autor, známý i coby bojovník proti podivným bankovním poplatkům a rovněž autor ankety Nejabsurdnější bankovní poplatek, říká, „to, co se děje a řeší nyní, bychom také zcela jistě před pár lety považovali za utopické, fantasmagorické a zcela nemyslitelné." ParlamentníListy.cz měly možnost pročíst několik kapitol uvedeného titulu, z nichž čtenářům jako jediné médium nabízíme hned několik ukázek.

EXKLUZIVNÍ ukázky. Poslanec ANO Patrik Nacher sepsal knihu, která vyvolá hlasitý křik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autor knihy Konec finančních negramotů v Čechách Patrik Nacher

„Za takzvaným bořením stereotypů, které paradoxně vytváří často stereotypy nové, za odsuzováním generalizování a principu kolektivní viny, které ovšem samo semele všechny kritiky a paušálně je onálepkuje, se podle mého hlubokého přesvědčení schovává absurdní politická korektnost. Ta v poslední době nabývá na síle a intenzitě. S rozbíjením skutečně nebezpečných stereotypů a předsudků to ale nemá pranic společného. Zdravý selský rozum dostává pořádně nařezáno. Pokud se něco významně nezmění, vypadá to zatím, bohužel, na K.O. v dalším kole," stojí kupříkladu v kapitole "Růžová korektní budoucnost".

Autor tak prokazatelně naráží na klasické nálepkování, které kritizuje pravidelně nejen on, ale i celá řada dalších odborníků. Jmenujme například člena Rady Českého rozhlasu Tomáše Kňourka a jeho pravidelnou rubriku Newsroom na našich stránkách.

Patrik Nacher, který se nedávno stal lídrem kandidátky hnutí ANO v Praze, jde ovšem od obecných úvodů do velice konkrétních situací. Právě na nich je zjevné, v jaké době podle něho žijeme, jak zkroucení někteří lidé jsou a jaké následky mohou mít různé okolnosti.

„V lednu 2017 se skupina feministek v čele s režisérem Vítem Klusákem pustila do odborného posuzování básničky Jiřího Žáčka v čítankách pro 2. ročník základních škol „Maminka“. Svým rozborem chtěli upozornit na genderový stereotyp vnímání holek jako budoucích matek. Tady už přestává veškerá sranda, a to jsme teprve na začátku. Aktivisti a aktivistky totiž počali hluboce analyzovat dva verše, a to samozřejmě bez kontextu celé básně, případně textu před i po, bez ohledu na fakt, že nejde o faktografii, ale o uměleckou tvorbu. Pro lepší pochopení zde nabízím k přečtení onu pasáž básničky Jiřího Žáčka:

K čemu jsou holky na světě?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály
na toho, kdo je malinký.
Aby nás měl kdo pohladit
a povědět nám pohádku.
Proto jsou tady maminky,
aby náš svět byl v pořádku
."

Jak prý čtenář vidí, zní to nejen mile, ale i pravdivě. I přesto se podle autora knihy "Šílenosti doby korektní" najdou lidé, pro které jde o nepřijatelnou paušalizaci. A tomu, jak stojí dále v textu, odpovídala i hysterie, jež báseň u některých z nich vyvolala. Závěry byly dalekosáhlé a debata nesmírně široká. „Jestli tedy tuto báseň v dnešní době někdo hodnotí jako nekorektní, jako důkaz stereotypního vnímání dívek jakožto budoucích maminek, tak už nevím, čím více ilustrovat předpojatost samozvaných moralistů a pokrytectví až bizarnost dnešní doby," kontruje Nacher.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…