Křížek po posledním zasedání Mezinárodního měnového fondu na začátku dubna, kde zazněly návrhy na výrazné progresivní zdanění příjmů bohatých či na větší tlak na výběr daní z nemovitosti či daní dědických a majetkových, ve svém komentáři podotýká, že takovéto snahy o rovnostářskou společnost nikdy nebyly úspěšné a není žádný důvod se domnívat, že tentokrát tomu bude naopak.
Ukazuje, že zavedením vysokého zdanění jen poklesne motivace lidí ke studiu a k práci. „Ostatně, proč byste si měli zvyšovat kvalifikaci nebo víc pracovat, když vám stát peníze sebere a přerozdělí je třeba i těm, kteří se k nízkým příjmům dostali kvůli své lenosti,“ varuje. Kdo naopak dle něj vydělá, je samotný stát a na něj nasátý úřednický aparát, jemuž při přerozdělování část prostředků zůstane. „To také zrovna nemotivuje ke snaze být úspěšný a více vydělávat,“ dodává.
Vysoce kvalifikovaní lidé, jako jsou lékaři či odborníci v oblasti IT, poté mohou ze země s neúměrně vysokým zdaněním příjmu odejít. A ekonom varuje, že se tak země přiblíží do kategorie „levné montovny pro vyspělejší státy“. Neopomíná, že bez naděje na úspěch také nebudou mít potřebu vzdělávat se ani mladé generace.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak