V okolních státech střední Evropy se zjevně podařilo hospodářskou krizi překonat snadněji a rychleji než u nás. „Vždycky je to o tržbách a nákladech. Ekonomiku můžete v recesi nastartovat, když lidem a firmám ulevíte a snížíte jim náklady. My jsme jim ale ještě víc zatopili – začali jsme zvyšovat daně,“ říká v rozhovoru zveřejněném na internetových stránkách deníku E15.
Postup tehdejší vlády kritizuje. „To bylo úplně na hlavu. Například Spojené státy tenhle mechanismus pochopily, a tak jsou teď na tom mnohem líp,“ přidává Aleš Michl srovnání ze zámoří.
ČNB podpořila růst
Analytik a národohospodář Michl kritizoval analytiky, kteří se cítili postupem centrální banky v závěru loňského roku zaskočeni. „Některé analytiky asi naštvalo, že měli už poněkolikáté chybné prognózy a že špatně poradili klientům.“
Krok banky hájí. „Naše ekonomika je založená na exportních firmách. Když jim pomůžete s kurzem, tak zvýšíte jejich tržby a podpoříte růst. Samozřejmě, že to není úplně čistě tržní rozhodnutí, já bych za to ale ČNB rozhodně nekritizoval. Posunutí kurzu o pár procent není žádná velká rána.“
Zároveň však Aleš Michl považuje celou kauzu za zbytečnou: „Z celé té věci se udělala přefouknutá bublina. Když o centrálních bankéřích píšou už i v Blesku, tak je to na pováženou,“ uvažuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma