„Evropská unie připravila v posledních měsících novou směrnici o správcích alternativních fondů. Ta směrnice sama o sobě není nijak excelentní a vnáší prvek další regulace na rozbouřené finanční trhy. Nicméně tahle regulace bude nově postihovat subjekty, které jsou dnes většinou spravovány mimo území Evropy - a to my vnímáme jako velkou šanci, protože tyto subjekty si budou muset najít své sídlo na území některého z členských států Evropské unie," vysvětlil pro Rádio Česko předseda správní rady společnosti Czech Republic for Finance Martin Hanzlík.
Podle něj je nyní jednoznačným lídrem v této oblasti Lucembursko. To, podle něj, byť je to malý stát, tak je vlastně druhým největším fondovým centrem po Spojených státech.
V střední Evropě podobná ambice zatím není
„Vedle Lucemburska se nově začíná profilovat také třeba Malta, nicméně v regionu střední a východní Evropy podobná ambice zatím nebyla. My si myslíme, že Praha je pro tento typ podnikání, to znamená poskytování administrativních služeb finančním institucím, velmi zajímavé a lákavé místo," zmínil dále Hanzlík.
Pokud by ale k takovému „fondové centrum Evropy" došlo, je třeba prý splnit několik podmínek. Musí se například upravit a přizpůsobit zákony tak, aby vyhovovaly standardům zahraničních investorů, a propagovat Českou republiku v zahraničí. Podle Hanzlíka se ale vše potřebné musí stihnout zhruba do poloviny roku 2013, kdy směrnice začne platit.
Rádio Česko dále informuje o tom, že požádalo o vyjádření k plánu plno renomovaných ekonomů, ale i řadu státních institucí, včetně ministerstva financí a průmyslu a obchodu. „Rozhovor odmítly s tím, že o iniciativě nemají tušení," podotklo k tomu rádio.
Hanzlík ovšem podle rádia zdůraznil, že stát je v celé záležitosti klíčový:„My jsme tuto aktivitu chtěli prezentovat veřejně, protože ono to je poměrně velmi složité technické téma a nechtěli jsme pobíhat po jednotlivých úřadech, když to zjednodušeně řeknu, a složitě vysvětlovat. Dneškem jsme odstartovali vizi a doufáme, že i diskusi. Jednání nás teprve čekají," dodal Hanzlík.
On, i ostatní ekonomové do projektu zapojení, ovšem tvrdí, že není co ztratit. S touto myšlenkou tak chtějí projekt zpustit za každou cenu.
„Přistupujeme k tomu způsobem: Pojďme to zkusit, a pokud se to nepovede, nic se nám nestane, situace zůstane stejná. Nicméně pokud se to povede, pak benefity pro státní rozpočet, zaměstnanost, kvalifikované pracovní síly budou významné," doplnil pro Rádio Česko Martin Hanzlík.
Čtěte také:
- Tůma a ekonomové mají nápad, kde vzít peníze: Vládo, konej rychle
- EU není schopna reagovat včas na změny na trzích, myslí si Mejstřík
- Ekonomka očekává silný hospodářský otřes: Brzy na nás udeří
- Předpověděl pád komunismu i krizi eura. Teď očekává politický chaos
- Právník ministerstva: Média kauzu Diag zkreslují. Jdou na ruku Kalvodovi
- Kauza Diag Human v Rakousku: Nic se neděje, říká právník ministerstva
- Kauza Diag: Kalvoda chce využít anglosaské právo. Sokol: Bez šance
- Nový zástupce Diag Human vyzývá ČR: Pojďme se dohodnout
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb