Ekonomka Šichtařová varuje před podléháním strachu z koronaviru. Toto se pak děje

22.02.2020 18:35 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová sleduje vývoj kolem koronaviru 2019-nCoV, který se začal loni koncem roku šířit z oblasti čínského města Wu-chan. Udivuje ji, jak zprávy, mýty či domněnky o koronaviru dokážou během několika dní zamíchat kartami. „Koronavirus napadá i ekonomiku, ale nejvíc si škodíme strachem,“ upozorňuje v komentáři pro Reflex.cz.

Ekonomka Šichtařová varuje před podléháním strachu z koronaviru. Toto se pak děje
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

„Během pár dnů se dokázala nálada protočit o 180 stupňů. Jeden den se spekulanti jak malí kluci na písečku radovali, že šíření koronaviru údajně brzdí. Že by – tedy podle některých čínských expertů – mohlo být brzy dosaženo vrcholu nákazy. A už o čtyři dny později bylo všechno jinak a finanční trhy dohnala jiná realita,“ glosuje dění ekonomka.

Stačilo prý, aby Čína nahlásila prudký nárůst nových případů nákazy. „Nejspíš sice nejde o skok v šíření, ale spíš o chybu ve vykazování – nicméně z pohledu nálady v ekonomice to je úplně jedno, neb jsme opět tam, kde jsme s náladou byli,“ dodává.

S podobným případem se zřejmě setkáme i v blízké budoucnosti. Ze statistik můžeme tušit ještě poněkud jinou realitu, než jak je v tento okamžik oficiálně prezentována. „Statistiky nakažených a mrtvých z Číny a z dalších zemí se totiž značně rozcházejí. Dáme-li si do poměru počet nakažených a mrtvých z různých zemí, úmrtnost v Číně se jeví jako větší,“ upozorňuje ekonomka, podle které „nejistota děsí“.

To ostatně koresponduje s tvrzením, že Čína vykazuje jako případy nákazy jen osoby, u nichž se projevily vážnější příznaky. Kdo nákazu v tichosti přechází doma, není zřejmě do počtů zahrnut, ačkoliv byl třeba i pozitivně diagnostikován. „Proto se na první pohled jeví vir v Číně statisticky smrtelnější než v jiných částech světa. S tím ale dosud finanční trhy nekalkulují!“ uzavírá Šichtařová s tím, že finanční trhy jsou vystaveny dalším překvapením.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …