Švihlíková se zamyslela například nad projektem České televize, která upozorňuje na problematiku bezdomovců tím, že některé z nich nechává moderovat počasí. „Myslím, že mnohem důležitější, než ukázat je v této roli, by bylo ukázat jejich životní příběh. Tedy to, proč se stali lidmi bez domova,“ soudí ekonomka.
Podle ní by se tak ukázalo, jak je snadné se dostat do situace lidí bez domova. Švihlíková se pak obává, že jedno vysílání o počasí toho moc nezmění.
Už neplatí, že kdo má práci, je ekonomicky zajištěn
V současné době se také ukazuje, že chudobou jsou ohroženi i pracující. „Je to ukázka toho, že už dávno neplatí, že pokud má člověk práci, je ekonomicky zajištěn. V USA, stejně jako u nás, je největší problém s pracovními místy v maloobchodě, kde zaměstnanci vydělávají tak málo, že jsou odkázáni na potravinové lístky. Tento fenomén se šíří i k nám a postihuje zejména ženy,“ varuje Švihlíková.
Ekonomka ve svých úvahách dospěla až k otázce svobody. Bezdomovectví můžeme brát jako pomyslné dno chudoby. A v té neexistuje svoboda. „Když řeším, co budu jíst, jestli zaplatím nájem a jak budu řešit šikanu v práci, tak nejsem svobodný člověk,“ tvrdí Švihlíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe