I když se Moskva snažila zajistit autonomní přísun elektřiny na Krym z Ruska, na ukrajinských dodávkách elektřiny je stále část poloostrova závislá. Výpadkem je tak nyní postižena především východní a severozápadní část Krymu, a to včetně města Jevpatorija.
K masivnímu přerušení dodávek z Ukrajiny došlo už koncem listopadu, když ukrajinští nacionalisté a krymští Tataři společně poškodili dva sloupy dálkového vedení v jihoukrajinské Chersonské oblasti. Elektřina pak na Krymu byla prakticky jen na příděl.
Podle pracovníků ukrajinské energetické správy nicméně včerejškem, tedy 1. ledna 2016, vypršel kontrakt, který ukrajinské dodávky na Krym obchodně podchycoval. „Jakékoli další akce budou proto podniknuty až po rozhodnutí nejvyššího vedení země,“ citovala agentura Unian mluvčího společnosti Ukrenergo Ihora Boska
Obyvatelstvo Krymu, které se netají svou proruskou orientací, nicméně chápe potíže s elektřinou jako daň za připojení k Rusku a podle nedávného průzkumu devět z deseti obyvatel Krymu raději přetrpí vypínání proudu, než aby přistoupili na podmínky Kyjeva pro uzavření nové dohody o dodávkách ukrajinské elektřiny. Jedním z požadavků Kyjeva je prý to, aby v novém kontraktu bylo napsáno, že je Krym součástí Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jzd, čtk