„Je to dnes ve světě jev zcela obvyklý. Metropole různých zemí, kde také sídlí většina rozhodujících médií, nahlížejí na politiku jinak než voliči v menších městech a na venkově. Mnohá vyslovovaná přání z centra jsou tak jen otcem myšlenky a s realitou nemají moc společného. Elity a část médií vyznávají jiné hodnoty, a to je vede často k tomu, že se dočkáme i jiného volebního výsledku, než mnozí prorokují,“ řekl Buchert s tím, že Česko podle jeho názoru není výjimkou, což je patrné na příkladu prezidenta Miloše Zemana a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
V té souvislosti zmiňuje, jak jsou Zeman i Babiš často v naší metropoli kritizováni, ale v dalších městech je situace zcela jiná. „Na prezidenta čekají na náměstích menších měst tisíce lidí a s Babišem se houfně kdekdo fotí a o Čapím hnízdě s ním nemluví. Mohlo by to znamenat, že mocenský pakt Zeman – Babiš v příštím roce ovládne zemi? Tak jisté to není, protože každé volby přinesou nějaké překvapení, ale spíše se to dá předpokládat,“ dodal Buchert.
- Původní text ZDE
Vzpomněl si také na to, jak v lednu 2013 to v prezidentské volbě z Prahy vypadalo, že by Karel Schwarzenberg z TOP 09 mohl mít proti současné hlavě státu převahu. Nakonec ji měl, ale právě jen v Praze, nikoliv v ostatních krajích. „A to samé se může stát Jiřímu Drahošovi, Michalu Horáčkovi či komukoli dalšímu příští rok,“ varuje Buchert.
A uvádí také příklad z USA, kdy média a elity stály většinově na straně demokratky Hillary Clintonové, vyhrál však těsně republikán Donald Trump. Stejná situace byla, jak zmiňuje Buchert, i při Brexitu, kdy Londýn byl pro další setrvání země v Unii, venkov proti.
„Otázkou v těchto případech není ani tak to, že metropole volí většinou jinak než zbytek země a že velká města jako Vídeň či Praha mají na volební výsledek zemí střední velikosti velký vliv. To je přirozené a pořád se to opakuje. Problém je v tom, že i u nás má většina rozhodujících médií sídlo v Praze a pohled na situaci v celé republice je tak často zkreslený. To, co se nám zdá z centra jasné, vypadá jinde jinak,“ uzavřel Buchert se zmínkou, že můžeme tak zažít opakování prezidentských voleb roku 2013. A vyloučeno podle něj není ani to, že by mohlo panovat dvouvládí Zeman – Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Další články z rubriky
20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek
Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …
- 18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle
- 14:39 Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika
- 12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout
- 14:24 „Starejme se o sebe.“ S tím vyhrál v Rumunsku volby. Pro média je teď milovník Putina
- 9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině