„Proč se tolik politiků z obou politických táborů zajímá stokrát více o hranice Ukrajiny, než o hranice USA?“ napsal Musk. Narážel tak na fakt, že přes jižní hranici USA se pokoušejí proniknout tisíce běženců ze zemí Jižní a Střední Ameriky. A vzbudil tím značný poprask, na což upozornil server Kyiv Post.
Lidé začali Muskovi připomínat, že běženci přicházející k jižní hranici USA nepřijíždějí na tancích, zatímco Ukrajinci čelí ruským granátům, bombám a dronům padajícím na ně z nebes.
„Oddaný stoupenec školy Nevilla Chamberlaina usmiřování vražedných diktátorů odhaluje svou děsivou nevědomost,“ napsal jeden z diskutujících v odpovědi Muskovi v době, kdy si obyvatelé České republiky připomínají 85. výročí uzavření Mnichovské dohody, která tehdejší Československo připravila o nemalou část území, aniž se k tomu Češi a Slováci mohli jakkoli vyjádřit.
Server Kyiv Post připomněl, že také z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina zaznívá, že Ukrajina může být jen odrazovým můstkem v dalším postupu do Evropy. V tomto duchu se vyjadřuje např. bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Spisovatel Vladislav Davidzon Muskovi na jeho poznámku jednoduše odpověděl: „Toto není legitimní otázka, kamaráde.“ V podobném duchu se nesly i další reakce.
Kyiv Post připomněl, že o není zdaleka poprvé, co se Musk vymezil vůči Ukrajině. Stalo se tak mimo jiné v jeho životopisu, který nedávno vyšel v angličtině. Tam Musk zmiňuje, že po něm Ukrajinci chtěli, aby jim ponechal volnější ruku k útoku na ruskou Černomořskou flotilu, ale Musk nic takového neudělal, když neponechal Ukrajině k dispozici své satelity potřebné k podpoře případného ukrajinského útoku na Krym. Musk v životopise vysvětlil, že rozhodnutí učinil z obavy, že Moskva by odvetou mohla použít jaderné zbraně.
„Někdy je chyba víc než jen chyba. Tím, že Elon Musk nedovolil ukrajinským dronům zničit část ruské vojenské (!) flotily prostřednictvím upozadění satelitů Starlink, umožnil této flotile odpálit rakety Kalibr na ukrajinská města. V důsledku toho jsou zabíjeni civilisté a děti. To je cena koktejlu nevědomosti a velkého ega,“ napsal Mychajlo Podoljak, hlavní poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Vyjádřil se tak v okamžiku, kdy stále pokračuje snaha o ukrajinskou protiofenzivu na východě u Bachmutu a na západě Záporožské oblasti směrem na Melitopol. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že Rusové ani po roce a půl nestanovili, co je cílem jejich vpádu na Ukrajinu, která území si ještě „chtějí podmanit“.
Ruský prezident Vladimir Putin pronesl 30. září projev na počest takzvaného „Dne znovusjednocení Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Záporoží a Chersonské oblasti s Ruskem“, ve kterém zopakoval standardní rétoriku o legitimitě ruské anexe ukrajinských území potvrzené v referendech, o údajné roli Západu při rozpoutání války na Ukrajině a o jednotě mezi Ruskem a okupovanou Ukrajinou.
„Sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev zveřejnil na svém kanálu na síti Telegram na počest svátku mapu, která ukazuje celé území Krymu a Luhanska, Doněcka, Záporoží a Chersonu jako ruské území. Okupační správa Chersonské oblasti zveřejnila jinou mapu, která znázorňovala ruské území zhruba zasahující do současných frontových linií ve čtyřech nejnověji anektovaných územích. Místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv, významný nacionalista a extrémní hlas v ruské vládě, nejednoznačně tvrdil, že válka na Ukrajině bude pokračovat, dokud ‚původní ruská území nebudou osvobozena.‘ Medveděvovo nejasné prohlášení a různé mapy okupačních úředníků naznačují, že Kreml musí ještě objasnit, jaká území tvrdí, že anektoval nebo zamýšlí anektovat,“ upozornil americký institut ISW.
Elon Musk se pozoruhodně vyjadřuje i dál. Na své sociální síti X sdílí Musk příspěvek, který kritizuje operace německých nevládních organizací ve Středomoří a vyjádřuje naději, že situaci změní vítězství radikální Alternativy pro Německo (AfD). „V současné době je ve Středozemním moři osm německých lodí nevládních organizací, které shromažďují nelegální přistěhovalce, kteří mají být vyloženi v Itálii. Tyto nevládní organizace jsou dotovány německou vládou. Doufejme, že AfD vyhraje volby, aby zastavila tuto evropskou sebevraždu,“ stálo na sociální síti X, čehož se dovolával i Musk. „Je si toho německá veřejnost vědoma?“ položil doprovodnou otázku.
A podle americké zpravodajské stanice CNN z německého ministerstva zahraničí přišla odpověď. „Ano. A říká se tomu záchrana životů.“
Ale Musk si ještě přisadil. „Upřímně řečeno, pochybuji, že to většina německé veřejnosti podporuje,“ zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.