Macenauer v České televizi nejprve uklidňoval, že v současnosti plyn do Evropy stále proudí. „V tuto chvíli proudí plyn do Evropské unie výrazněji, než proudil před započetím konfliktu. Bezprostřední ohrožení dodávek tady není, je to ale otázkou vývoje cen,“ řekl na úvod energetický expert.
Kdyby ale došlo k zastavení dodávek ruského plynu, evropské země by podle něj měly velký problém. „Samozřejmě, kdyby se ten konflikt vyvíjel nějak dramaticky, tak je to jedna z posledních pák, kterou Rusko má. Protože krátkodobě my vydržíme nějakých 40 dní; pokud by se navýšily dodávky z ostatních neruských zdrojů, tak by to bylo i trochu déle,“ vypočítával Macenauer s tím, že po uplynutí dvou až tří měsíců by se musely začít omezovat spotřeby nejdříve v průmyslu a poté i v domácnostech.
„Pomoci může také to, že jsme na konci topné sezóny, ale střednědobě a dlouhodobě v horizontu dvou tří let teď nemáme za ruský plyn žádnou náhradu. Evropa se nechala chytit do pasti a lví podíl na tom má Německo, které tuto strategii dlouhodobě budovalo a v tuto chvíli Evropa nezmůže téměř nic,“ ukázal expert na viníka situace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.