"Slavná chřipka 1995 už nejenom na Facebooku u disidentů. Tady je vidět složitost analýz. Podle pamětníků docela zlé. Tisíce a tisíce mrtvých. Ale ve statistikách není skoro vidět (netestovalo se tehdy) a smrt 's chřipkou' se řadila do jiných diagnóz. Můžeme se o tom hádat roky," poznamenal Šmucler.
"Ale tato chřipka i covid budou mít asi společného jmenovatele - nezvýšený počet zemřelých za rok. Tím je řečeno vše podstatné. V ekonomických statistikách a třeba ve snížené dostupnosti medicíny si toho ale nepochybně letos všimneme," sdělil Šmucler.
Jak připomíná iDnes.cz, i v roce 1995 se kvůli chřipkové epidemii zavíraly školy, konkrétně v jižních Čechách. Výskyt začal na jižní Moravě, odtamtud se nemoc šířila na území celé republiky. Charakter epidemie chřipka splňovala v celostátním měřítku 11. prosince. Jak tehdy uvedl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký, šlo o nejméně vhodnou dobu, kdy lidé chodí po nákupech, na plesy a do divadel, kde se mohou velmi rychle nakazit. "Lidé by měli být ohleduplní, a pokud se necítí dobře, zůstat doma," uvedl tehdy.
Hlavní hygienik Jiří Vytlačil pak 13. prosince vyhlásil celostátní chřipkové prázdniny, na ně navazovaly prázdniny vánoční. I tehdy se mnozí rodiče i školy ozývali a obávali se vlivu na vzdělání dětí.
Během epidemie v roce 1995 pak lékaři v nemocnicích zaznamenávali stovky zánětů plic. Oproti normálu pacienti také mnohem častěji prodělávali vážný průběh nemoci, který je ohrožoval na životě. "Epidemie chřipky z roku 1995 byla z hlediska rozsahu největší v historii samostatné České republiky. Přesný počet obětí není znám, podle statistického modelu však v důsledku epidemie přibylo více než 6 000 úmrtí a celkem tak za zimní sezonu zemřelo čtyřikrát více lidí než obvykle," uvedl server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef