„Je tomu právě měsíc, co staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jmenoval svého zetě Berata Albayraka ministrem financí,“ napsal hned na úvod Kechlibar svého textu na serveru Kechlibar.net s tím, že smysl tohoto kroku je vcelku jasný. Erdogan pravděpodobně usoudil, že loajalita je důležitější než sebelepší odborné znalosti. U příbuzných se notně snižuje riziko, že proti vám připraví převrat.
A tomu podle svých vlastních slov Erdogan čelil v roce 2016. V reakci na armádní pokus o převrat byly zatčeny desítky tisíc lidí, další tisíce lidí přišly o práci. Erdogan také nechal změnit ústavu a změnil Turecko na prezidentskou republiku, ve které drží moc pevně v rukou.
Zdá se však, že nemá pevně v rukou hospodářský růst. Turecká ekonomika už nějaký čas strádá a tamní měna oslabuje. V poslední době se pád turecké liry ještě urychlil. Jeden dolar si koupíte za víc než pět tureckých lir. Erdogan však své příznivce ubezpečuje, že situaci zvládne. Kdo mu pomůže? Alláh. „Ať si mají svůj dolar, my máme našeho Boha,“ sdělil svým stoupencům městě Güneys.
Ač může Erdoganův výrok znít někomu až směšně, Kechlibar z problémů turecké ekonomiky nemá vůbec žádnou radost. „Jedna věc je, že ten režim je hnusný; druhá, že nějaké vnitřní nepokoje a chaos plynoucí z hospodářské nestability by pro Evropu mohly být ještě horší,“ uzavřel varovně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp