„My k tomu chceme dospět tím, že ucpeme ty kanály, ucpeme ty díry... My se soustředíme zejména na to, aby byly vysledovatelné podezřelé finanční transakce, které jsou podle expertů předzvěstí toho, že se něco chystá,“ poznamenala hned na úvod eurokomisařka. EU by také měla mít víc pod kontrolou elektronickou měnu, typicky bitcoiny.
V tuto chvíli dostávají celní orgány na hranici Unie větší kontrolní pravomoci, a to i ve vztahu k penězům, které do Evropy míří např. poštou, třeba na lodích. To se v EU schvalovalo dnes. Větší kontrole bude podrobeno např. i zlato. Jourová však zároveň uznala, že je třeba každou směrnici zvažovat a balancovat mezi potřebou, zatnout tipec teroristům na jedné straně, ale současně neomezovat slušné lidi.
Pokud jde o velké zdroje na financování terorismu, jde v nemalé míře o peníze z trestné činnosti – z vydírání, z podvodů na DPH, z nelegálního prodeje památek a tak podobně. Evropská unie musí proti těmto zločinům bojovat společně, protože tyto zločiny v podstatě neznají hranic. Proto je mimo jiné třeba zrychlit proceduru, s jejíž pomocí bude možné zmrazit peníze v jiném členském státě EU, pokud bude v některé členské zemi zadržen člověk podezřelý z terorismu.
Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy si položíme otázku, jak rychle budou nová opatření platit? „Tady jsme u jádra věci. Jsme otřeseni z toho, co se stalo v Berlíně, a politici mají plná ústa vyjádření, že je třeba jednat co nejrychleji... My teď čekáme na vyjádření Evropského parlamentu,“ poznamenala dáma s tím, že by byla ráda, aby vše vešlo v platnost co nejdříve.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp