Europoslanci tlačí na další sankce na Polsko a Maďarsko. A jestli Komise nepřitvrdí, bude s nimi prý mít problém

12.06.2021 9:49 | Zprávy

Evropský parlament tlačí Evropskou komisi, aby použila nový nástroj a zastavila dotace pro Polsko a Maďarsko z fondu obnovy, protože podle europoslanců porušují tzv. vládu práva. A pokud tak Evropská komise neučiní, hrozí, že budou Komisi žalovat, protože prý nepoužívá všechny dostupné prostředky, informuje server Euractiv.com. A dle Aktuálně.cz by se tento nástroj mohl dotknout i Česka.

Europoslanci tlačí na další sankce na Polsko a Maďarsko. A jestli Komise nepřitvrdí, bude s nimi prý mít problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polská čestná garda před vlajkou EU

Jak je známo, maďarský premiér Orbán je s europarlamentem na kordy a někteří europoslanci (například bývalý lídr frakce Renew, Guy Verhofstadt) volají po tom, aby kvůli tomu, co v Maďarsku dělá, byly zemi pozastaveny dotace.

Při schvalování 750miliardového fondu obnovy do unijního práva přibyl mechanismus vlády práva, který má zajišťovat, že se země bloku budou nadále chovat demokraticky. Pokud jde o to, proti komu by měl být tento mechanismus nasazen, řada europoslanců má jasno: Polsko a Maďarsko. Premiér Orbán už tento nástroj kritizoval, že se jedná o politický nástroj, kterým chtějí europoslanci Maďarsko trestat za to, že nadále odmítá přijímat migranty.

Jak píše web Euractiv.com, europoslanci přitvrzují. Ve čtvrtek pohrozili Evropské komisi, že na ni podají žalobu, pokud tento nástroj vůči Polsku a Maďarsku nepoužije, aby nemohly čerpat peníze z fondu obnovy. V rezoluci, kterou europarlament schválil, kritizuje Evropskou komisi, že nevyužívá plný rámec svých možností, a vyzývá ji, aby tak učinila do dvou týdnů, jinak podají žalobu k Soudnímu dvoru EU. K použití nástroje vyzývali už v březnu. Přesto, žaloba mezi evropskými institucemi je něco výjimečného.

„Je naprosto nepřijatelné, aby evropský fond obnovy sloužil k financování ohrožení svobody a znovuzvolení konzervativních autokratů v Maďarsku a v Polsku,“ prohlásila francouzská europoslankyně Fabienne Kellerová. Naopak polský europoslanec za PiS Ryszard Legutko považuje rezoluci za „způsob, jak diktovat a ovládat ty vlády, které se odtrhnou od federalistického mainstreamu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…