Premiér Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala přijedou do Mostu tento čtvrtek 21. listopadu, a to na pozvání předsedy Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a europoslance Richarda Falbra. Měli by zde na zasedání krajské tripartity vysvětlovat možnosti pomoci Ústeckému kraji, které vyplývají z vládního usnesení ze září letošního roku.
Sever nesmí být na chvostu jen kvůli aktualitám z Ostravska
Vláda na konci září přijala usnesení, v němž navrhuje možnosti řešení krizové situace v Moravskoslezském kraji. „Některé body tohoto usnesení se ale týkají i Ústeckého kraje, který se dlouhodobě potýká s obdobnými problémy jako severní Morava. Vláda ale ve svém usnesení pouze navrhuje cesty, jak situaci řešit, nikoli konkrétní formy pomoci,“ upozorňuje Richard Falbr.
Z vládního usnesení mimo jiné vyplývá, že by na pomoc Moravskoslezskému a Ústeckému kraji mohly být do konce letošního roku využity nevyčerpané finanční prostředky z evropských fondů.
Europoslanec z Mostu se proto rozhodl přesvědčit premiéra a ministra průmyslu k příjezdu přímo do Ústeckého kraje. „Jsme si vědomi, že vláda je v demisi a má pouze omezený mandát, ale nemůžeme si dovolit čekat s řešením problémů kraje na novou politickou reprezentaci. Nejde nám o žádné politické proklamace, ale o skutečnou pomoc regionu, který dlouhodobě patří k nejpostiženějším,“ vysvětlil.
Pobídky pro investory čtyřnásobné
Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje se už nyní snaží jednat s příslušnými ministerstvy, jak by konkrétní podpora mohla vypadat. Chystá se jednání na Ministerstvu životního prostředí, na Ministerstvu školství došlo k předběžné dohodě o možném využití financí na vzdělávání, hlavně na posílení technických oborů a spolupráce firem se školami. Aktivní je na severu i tamní Krajská hospodářská komora. Ta se angažuje v jednáních o pobídkách pro investory. „Vítáme rozhodnutí o zvýšení pobídky na vznik jednoho pracovního místa z 50 na 200 tisíc korun. Budeme však ještě dále jednat s CzechInvestem o další pomoci pro Ústecký kraj,“ uvedl František Jochman, předseda krajské komory.
Další z možností, jak oběma postiženým regionům pomoci, je podle vládního usnesení také zvýhodnění Ústeckého a Moravskoslezského kraje při přípravách nového programovacího období evropských fondů. „Rozhodně bychom možnost žádat víc prostředků do regionů přivítali,“ doplnil Martin Klika, radní Ústeckého kraje pro oblast bezpečnosti a sociálních věcí.
To je mimo jiné také úkol Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje. Jeho signatáři jsou kromě hospodářské a sociální rady také Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Ústecký kraj a Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje. Obracet se budou na Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš