Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker následně podle agentury AP řekl, že v Bruselu se sejde německá kancléřka Angela Merkelová s představiteli Rakouska, Belgie, Francie, Řecka, Itálie, Nizozemska a Španělska. Původně se také spekulovalo o účasti Bulharska, které do konce června Unii předsedá, uvedla ČTK.
Představitelé vybraných členských zemí se v Bruselu sejdou před summitem všech osmadvaceti států EU, který se bude konat příští čtvrtek a pátek. Tématem nedělní schůzky by podle agentury APA měla být nelegální migrace, posílení dublinské dohody o odpovědnosti členských států Unie za vyřízení žádostí o azyl a evropská pohraniční stráž Frontex.
V návrhu závěru setkání, který měla agentura Reuters možnost vidět, se představitelé zúčastněných zemí zavazují zvýšit úsilí zaměřené na snížení počtu příchozích migrantů do Evropy a také na omezení pohybu žadatelů o azyl.
„Jsme rozhodnuti dosáhnout snížení počtu nelegálních příchodů do Evropské unie, a to zejména posílením vnější ochrany hranic, společnými a sladěnými azylovými postupy a zintenzivněním spolupráce s tranzitními zeměmi a také se zeměmi původu (migrantů),“ citoval Reuters z připravovaného dokumentu. Agentura poznamenala, že je to návrh, takže konečný text může mít odlišnou podobu.
V návrhu se také uvádí, že migrantům a žadatelům o azyl je nutné zabránit v nezákonném přechodu vnitřních unijních hranic a že je nutné zajistit jejich hladké vracení. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že žadatelům o azyl bude hrozit postih, když nesetrvají v tom unijním státu, kde se poprvé po vstupu do EU zaregistrovali.
„Summit patrně svolává státy klíčové ve sporu o trvalou odpovědnost. Je logické, že Rakousko jako budoucí předsednická země je pozváno. My budeme mít možnost o těchto tématech mluvit mezi zeměmi V4 (Visegrádská skupina – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Rakouskem už zítra (ve čtvrtek) v Budapešti. To je naše platforma a pan (rakouský kancléř Sebastian) Kurz je podobně smýšlející, takže lze využít našeho zítřejšího (čtvrtečního) setkání ke koordinaci mezi středoevropskými zeměmi,“ napsala ČTK Peterová k nedělní neformální schůzce.
Spekulace o tom, že se ještě tento týden bude konat mimořádný summit některých unijních zemí k migraci, se objevily už o víkendu v souvislosti s vládní krizí v Německu, kterou vyvolal spor o migrační plán mezi ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) a kancléřkou Merkelovou (CDU). Mluvčí německé vlády ale v neděli odmítl spekulace komentovat s tím, že summity jsou záležitostí evropských institucí.
Merkelová chce najít evropské řešení migračního problému. Seehofer a další politici z CSU nechtějí čekat a některé migranty chtějí odmítat přímo na hranici. Kancléřka se obává, že by to spustilo dominový efekt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab