„Paní kancléřka pozdě, ale přece přišla na to, že chce-li prosazovat evropskou politiku a nějakou svou politiku, musí získávat podporu u svých partnerů. To bohužel předtím moc nedělala. Snaží se dohánět, co zanedbala. Moc jí to nejde,“ řekl Kolář s tím, že je to však pochopitelné. Leadership se podle něj nesmí změnit v diktát. „Pokud se to takto nakonec vyvine, že ostatní země mají pocit, že jim je něco vnucováno, je to špatně,“ řekl.
To, že německá kancléřka při své návštěvě probírala s premiérem Bohuslavem Sobotkou i něco, co se nedostane na veřejnost, není vyloučené. „Nepředpokládám ale, že by dávala nůž na krk. Spíše si pokoušela vyjasnit, jak jsou dané pozice české vlády. Že by dávala nůž na krk, to není styl Angely Merkelové,“ řekl o Merkelové, že je to tvrdá dáma. „Především sama k sobě. Ale není to žádný vyděračský typ. Je to nátlaková politička. Když vyvíjíte nátlak, nemusíte zároveň vydírat,“ dodal.
Kolář považuje pozvání uprchlíků ze strany Merkelové za nerozumné. „To, zda to byla fatální chyba, se ukáže časem,“ poukázal však na pokles popularity Merkelové. Podle něj je však třeba počkat na volby.
Občané by podle Koláře také měli být v současné době obezřetní a ostražití vůči politikům, a to nejen tím, že chodí k volbám. Následně se vyjádřil i k evropské společné armádě. „Nemůžeme pořád čekat, že sedmdesát procent nákladů na obranyschopnost Evropy ponesou Američané,“ sdělil. „Koncept evropské armády se objevuje cyklicky, dlouhodobě. Naše obrana je nyní zajišťována především Severoatlantickou aliancí. Nemůžeme se neustále dostávat do situací, kdy snadno kritizujeme Ameriku a následně voláme Ameriku na pomoc,“ dodal.
Podle diplomatova vyjádření to, co se odehrálo v Turecku, rozhodně není vítězstvím demokracie. „Pokud toto je vítězstvím demokracie, jak vypadá její prohra?“ otázal se po nepovedeném státním převratu, který právě prezident Erdogan takto nazval. Dodal, že Turecko se rozhodně nevydalo směrem do Evropské unie, ale na druhou stranu.
„Západ, to jsme dnes už i my, zatím ještě pořád. Naštěstí ve srovnání s jinými evropskými demokraciemi to není tak zlé. Tak my jsme pořád tou stranou světla, kde je základem svoboda jednotlivce na základě odpovědnosti. Patří do toho však i jistá míra nejistoty. Ten Východ je však stranou temna,“ sdělil k současnému stavu Západu a Východu. „Svoboda je velice drahý projekt,“ řekl s tím, že jsme na vrcholu. „Záleží jen na nás, zda si jej budeme udržovat, nebo budeme klouzat dolů. Máme-li si ubránit tento způsob života, bude nás to něco stát,“ podotkl a poukázal například na obranu vnějších evropských hranic.
Prezident Zeman podle něj pak svým konáním bohužel naši svobodu a ukotvenost na Západě ohrožuje. „Vezmeme-li si jeho názor ohledně referenda o setrvání země v EU. Viděl jste, kam může přímá demokracie, jsou-li lidé v nějaké náladě, vést. My máme zatím zastupitelskou demokracii, a já jsem velmi rád, že tomu tak je. S referendy bychom měli šetřit a měli bychom být velmi opatrní,“ řekl. Demokracie je podle jeho názoru vládou lidu, ale je nutné lidi edukovat. „Aby se demokracie nezvrtla ve vládu lůzy,“ dodal.
O Zemanovi se pak závěrem vyjádřil jako o muži, který je velmi citován v ruských médiích. Hovořil i o ruské propagandě a inklinaci na Východ. „Vadí mi, jak komunikuje, nikoliv že komunikuje,“ zmínil Kolář, který v současné době mimo jiné spolupracuje s think-tankem Evropské hodnoty. Zastal se i zástupce ředitele Jakuba Jandy, jenž v minulosti natočil gay porno. „Pan Janda je v dnešní době velmi vyzrálou osobností. Ví, co dělá a proč to dělá. Řekl bych, že kdybychom tady měli víc takových občanů, nemusím se bát toho, že z toho kopce kloužeme. Každý v životě může udělat chybu, ale měl by mít právo ji odčinit. V Americe, když spadnete na držku a zkoušíte to znovu, tleskají vám,“ uzavřel se slovy, že novou americkou hlavou státu bude Hillary Clintonová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef