Podle obžaloby chtěli Barták i Smrž od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany údajně snažil ovlivňovat průběh zakázky, ačkoliv k jednáním ohledně dodávky vozů byl pověřen výhradně náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva.
V únoru 2008 prý Barták při návštěvě USA, kam odjel jako člen delegace tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu J. Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných Ministerstvem obrany.
Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně zase snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. Sliboval prý například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.
Bartákovi hrozí až 12 let za mřížemi
Bartákovi hrozí v případě prokázání viny od pěti do 12 let vězení, Smržovi od pěti do deseti. Kauzu měl původně projednávat Krajský soud v Ostravě, kvůli hospodárnosti a rychlosti řízení ji však Nejvyšší soud loni předal do Prahy. V hlavním městě totiž bydlí většina svědků. Předseda soudního senátu Stanislav Králík prozatím nařídil hlavní líčení na dny od 20. do 31. ledna.
Klíčovými svědky v případu jsou bývalý šéf Tatry Kopřivnice Ronald Adams a exmanažer firmy Duncan Sellars. Právě Adamse v minulosti Barták obvinil z korupce. Tvrdil, že mu Adams nabídl úplatek za to, že Ministerstvo obrany zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však muže pravomocně zprostil viny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk