Rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že jeho smrt byla k ničemu. Považuje to za „blbé řeči“. „Pro mě osobně byl Palach daleko důležitějším symbolem než třeba Dubček. Ano – Palach nastavil společnosti zrcadlo a lidé pohledem na něj zůstali oslepeni. Ultimativní čin byl výzvou, ale odpověď na ni přišla až po dvaceti letech. Až skrze ni získal Palachův čin svůj pravý smysl,“ myslí si Vondra.
Rozpaky z Palachova sebeupálení
I proto nechápe, že Češi stále nepřijímají Palachův čin tak, jak by prý správně měli. „Tím spíš je zarážející, že ani dnes, čtvrt století po pádu komunistické totality, se neumíme postavit k Palachovu odkazu více čelem. Nejlepší film musela natočit polská režisérka. Před lety nabízel francouzsko-maďarský sochař krásné dílo Praze. Po různých peripetiích a dlouhém dohadování našla socha své místo aspoň v Mělníce, kde Palach na střední škole studoval,“ vypravuje bývalý disident.
A vzhledem k tomu, kdo se brzy ujme moci, je podle něho důležité si neustále připomínat jak Palachův odkaz, tak rozpaky lidí. „Tím spíš, když v posledních volbách vyhrála strana, která má ve svých řadách největší podíl `bývalých` komunistů, na druhém místě skončil subjekt, v jehož čele stojí `bývalý` agent StB a třetí skončila strana, která se dodnes nestydí sama sebe nazývat `komunistická` a zároveň ji vede také bývalý konfident,“ dodává Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze